WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Biznes

Rząd szykuje dopłaty do czynszów. Kto z nich skorzysta?

W sejmie ruszyły prace nad pakietem mieszkaniowym, który pomoże osobom dotkniętym skutkami pandemii koronawirusa. W programie znajdzie się propozycja dopłat do czynszu czy zwiększenie dodatków mieszkaniowych.

Jak informuje Rzeczpospolita w Sejmie ruszyły prace nad pakietem mieszkaniowym, którego projekt przyjęto jeszcze w lipcu. W projekcie znalazły się zapisy dotyczące wyższych dodatków mieszkaniowych dla tych najemców, których dotknęły skutki pandemii. Na ten cel zostanie przeznaczonych przeszło 400 mln zł. Przepisy mają dotyczyć najemców mieszkań komunalnych, spółdzielczych, wynajmowanych od firm, osób prywatnych lub towarzystw budownictwa społecznego. Będzie to po prostu dopłata do czynszu.

Świadczenie ma wynieść do 1500 zł miesięcznie i będzie można korzystać z niego przez pół roku, zaś sama kwota ma pokrywać do 75 proc. opłaty za czynsz. Za przyznawanie dopłaty odpowiedzialne będą gminy, a pieniądze będą wypłacane wraz z dodatkiem mieszkaniowym. Warunkiem jest złożenie wniosku do 31 grudnia 2020 roku, a także udowodnienie kwalifikacji do dodatku mieszkaniowego i spadku dochodów co najmniej o 25 proc. w stosunku do 2019 roku. Według informacji warunkiem również jest bycie najemcą przed 14 marca 2020 roku. Dodatek będzie mógł zostać przyznany zarówno na opłaty przyszłe jak i te od 1 marca 2020 roku.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News