Reklama
aplikuj.pl

Samolot z silnikiem jonowym lata bez ruchomych części

Technologia może być stosowana do budowy ultra cichych dronów i hybrydowych samolotów.

Choć samoloty elektryczne są bardzo „czyste” to wciąż produkują co najmniej jeden rodzaj zanieczyszczeń: hałas. Nawet ta niedogodność może niedługo zniknąć. Naukowcy z MIT z powodzeniem przetestowali jonowy samolot, który nie wykorzystuje żadnych ruchomych części. Szeroka na prawie 5 metrów maszyna utrzymuje się w powietrzu, ładując przewody pod napięciem rzędu 40 000V. Odbierają one ujemnie naładowane elektrony z cząsteczek powietrza, które są natychmiast przyciągane do ujemnych elektrod z tyłu samolotu. W ten sposób powstaje siła potrzebna do utrzymania pojazdu w powietrzu. Prototyp ma 5-metrowy rozstaw skrzydeł i waży ok. 2,5 kilograma.

Silniki jonowe były teoretycznie osiągalne od lat, ale rzeczywiste projekty zostały ograniczone do urządzeń, które unosiły się w pomieszczeniach. Przed tą technologią wciąż długa droga. Prototyp był w stanie przelecieć dystans ok. 60 metrów i wykorzystywał wiele elektrod, by wytworzyć wystarczającą siłę ciągu. Każda z dziesięciu prób zakończyła się sukcesem.

W pełni sterowalne, wydajne samoloty tego typu mogą się pojawić dopiero za jakiś czas. Jeśli to nastąpi, będziemy mogli tworzyć ciche pojazdy, takie jak drony. Mogą również powstać hybrydowe samoloty, oferujące wysoką efektywność paliwową. Obecnie zespół odpowiedzialny za ten pomysł pracuje nad zwiększeniem wydajności ich konstrukcji. Naukowcy mają również nadzieję zwiększyć ilość generowanego ciągu na jednostkę powierzchni.

[Źródło: engadget.com; grafika: MIT]

Czytaj też: Odyseusz to napędzany energią słoneczną samolot, który może latać miesiącami