Reklama
aplikuj.pl

Ta samowystarczalna szklarnia dostarcza żywności bez emitowania gazów cieplarnianych

Hiszpańscy studenci oraz pomagający im naukowcy zaprojektowali szklarnię, która wytwarza własną energię i produkuje żywność bez emisji gazów cieplarnianych netto.

Na czele zespołu zajmującego się realizacją tego pomysłu stanęli architekci Vicente Guallart oraz Daniel Ibáñez. To właśnie oni przewodzili pracom poświęconym projektowi dwupiętrowej szklarni, która powstała w ciągu dwóch miesięcy.

Czytaj też: Padł rekord emisji CO2 z węgla. Ile miliardów ton wyemitowaliśmy w sektorze energetycznym?

Budynek znajduje się w parku Serra de Collserola w Barcelonie, a jego istnienie ma co najmniej jeden niezwykle ważny cel. Chodzi o pokazanie, jak w ekologiczny sposób mogłyby funkcjonować szklarnie i inne tego typu miejsca, które miałyby polegać na strategii tzw. zerowych emisji netto. Część krajów sygnujących porozumienie paryskie założyła realizację tego celu do 2050 roku.

Szklarnia zużywa zaledwie 50% energii, którą produkuje

Solar Greenhouse ma powierzchnię około 12 metrów kwadratowych, a jej podstawę stanowi drewno z sosny alepskiej. Jak wyjaśniają twórcy, została ona zmielona, wysuszona, przetworzona i sprasowana w laminowane elementy drewniane. Z kolei szklany dach umożliwia roślinom bezpośrednią absorbcję światła słonecznego, natomiast półprzezroczyste panele słoneczne generują energię zasilającą całą konstrukcję. Kiedy nastaje noc i zaczyna brakować światła, jego emitowaniem zajmują się lampy LED i UV.

Czytaj też: Olej z alg zamiast oleju palmowego? Będzie zdrowiej i bardziej ekologicznie

Kiełkowanie roślin ma miejsce na pierwszym piętrze, a później są one przenoszone na górę. System odpowiedzialny za nawadnianie składa się ze zbiorników magazynujących oraz instalacji zajmujących się dostarczaniem substancji odżywczych. Całość jest zasilana energią słoneczną, a szklarnia zużywa około 50 procent energii, którą wytwarza. Nadal jest to tylko prototyp, a w ostatecznej wersji powinny pojawić się jeszcze bardziej zaawansowane elementy – ma być ona również znacznie większa, bo około dziesięciokrotnie.