WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test monitora Samsung C27RG50FQU

Jeszcze niedawno monitory 144 Hz były szczytem marzeń graczy. Teraz na rynku pojawia się coraz więcej konstrukcji oferujących 240 Hz odświeżenie. Jedną z nich jest Samsung C27RG50FQU.

Monitor otrzymałem w stosunkowo małym kartonie. Wraz z nim w środku znajduje się ładowarka, nóżka, kabel DisplayPort oraz instrukcja. Szkoda jednak, że nie ma kabla HDMI, który czasami może się przydać.

Samsung C27RG50FQU to monitor przeznaczony dla graczy. Nie ma on jednak wyjątkowego wyglądu. Na pewno plusem są boczne i górna ramka, które są bardzo cienkie. Dolna jest już znacznie grubsza, ale akurat to ma małe znaczenie. Monitorem steruje się poprzez specjalny joystick umieszczony zaraz pod logiem firmy. Jest to dosyć wygodne i nie powinno Wam sprawiać problemów.

Testowany monitor ma wielkość 27 cali. Jest on zakrzywiony, a promień krzywizny wynosi 1500 R. Dokładne wymiary monitora wraz z podstawką to 616,6 x 472,3 x 250,5 mm, a waży on 4,6 kg.

Wszelkie złącza znajdują się z tyłu. Do dyspozycji mamy jedno złącze DisplayPort 1.2, dwa HDMI 2.0, wejście serwisowe oraz wejście na słuchawki. Jest tam także umieszczone wejście na zasilacz. Trochę niżej znajdziecie blokadę Kensington Lock.

Zawodzi za to dołączona nóżka. Umożliwia ona regulację pochylenia tylko w zakresie -2° do +15°. Jest to zdecydowanie zbyt mało, aby monitor dostosować do siebie. Na szczęście nie zabrakło zgodności z VESA 75 x 75, więc można to zmienić dokupując odpowiedni uchwyt.

Parametry Samsung C27RG50FQU

Monitor pracuje z rozdzielczością 1920 x 1080 px. Zastosowany panel to VA o proporcjach 16:9. Samsung C27RG50FQU oferuje jasność równą 300 cd/m^2 oraz kontrast dynamiczny 3000:1. Czas reakcji wynosi 4 ms. Producent deklaruje kąty widzenia w pionie i poziomie równe 178° oraz 72% pokrycie kolorów NTSC 1976. Najważniejsza jest jednak częstotliwość odświeżania – ta jest równa 240 Hz. Monitor powinien więc świetnie sprawdzać się w dynamicznych grach. Samsung deklaruje maksymalny pobór mocy równy 48 W. Warto też pamiętać, że monitor nie ma wbudowanych głośników.

Samsung C27RG50FQU jest też kompatybilny z G-Sync. Dzięki temu wszelkie zacinania czy opóźnienia obrazu powinny zostać wyeliminowane. Warto też wspomnieć o opcji Eye Saver czy Flicker Free. Dzięki tej pierwszej ograniczone jest niebieskie światło a druga eliminuje migotania ekranu. Obie technologie pozwalają znacznie zmniejszyć zmęczenie wzroku podczas długich rozgrywek.

Ustawienia Samsung C27RG50FQU

Poruszanie się po menu jest bardzo proste. Także wszystkie opcje są łatwo dostępne i szybko można je zmienić. Monitor udostępnia predefiniowane ustawienia obrazu dostosowane pod gry FPS, RTS, RPG itp. Można więc szybko zmienić ustawienia w zależności od aktualnego ogrywanego tytułu. Samsung C27RG50FQU umożliwia zmianę gammy, ale do wyboru jest tylko Mode 1, Mode 2 itp. Podobnie z kolorami – nie ma konkretnych do wyboru tylko Normal, Warm 1, Warm 2, Cool 1, Cool 2 itp. Szkoda, że producent nie zdecydował się na doprecyzowanie tej kwestii.

Spis treści:
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Platforma testowa
Pokaż cały spis treści
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Platforma testowa