Reklama
aplikuj.pl

ISOCELL HP3 – nowy sensor Samsunga nagra wideo 4K w 120 klatkach na sekundę

glitch

ISOCELL HP3 to drugi sensor Samsunga o rozdzielczości 200 megapikseli. Będzie w stanie rejestrować wideo w jakości 4K z prędkością 120 klatek na sekundę. 

Sensor ISOCELL HP3 ma format 1/1,4 cala, a natywny rozmiar pojedynczego piksela wynosi w nim 0,56 mikrometra. Dla porównania poprzedni model (ISOCELL HP1) to jednostka o wymiarach 1/1,22 cala i rozmiarze piksela – 0,64 mikrometra. Cały moduł zajmuje 20% mniej miejsca, dzięki czemu zmieści się w większej liczbie urządzeń.

Według zapowiedzi producenta matryca nagra wideo w trybie 8K o prędkości 30 klatek na sekundę i to bez wyraźnej redukcji pola widzenia

Za sprawą mechanizmu Super QPD każdy pojedynczy piksel nowej matrycy ma wbudowany autofocus. Za sprawą binningu czterech pikseli ISOCELL HP3 może robić zdjęcia o rozdzielczości 50 MP składające się z pikseli o rozmiarze 1,12 mikrometra. Funkcja Smart ISO Pro nakłada na siebie zdjęcia o zmiennej czułości.

Wykorzystując składowe ze zdjęć w trybie high-ISO, mid-ISO oraz low-ISO ostateczne fotografie zyskują na zwiększonym zakresie dynamicznym. Większość obecnych smartfonów robi zdjęcia w 12-bitowej głębi kolorów. ISOCELL HP3 podnosi poprzeczkę do 14-bitowej głębi (14 bilionów kolorów).

Czytaj też: Sony ma apetyt na więcej megapikseli w smartfonach. Przeskoczy rekord Samsunga?

Samsung oferuje już egzemplarze testowej nowej matrycy, a jej seryjna produkcja wystartuje prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Pierwszych smartfonów z sensorem ISOCELL HP3 należy się spodziewać nie wcześniej niż w 2023 roku. Warto przypomnieć, że przed nami jeszcze premiera ISOCELL HP1.

Być może zadebiutuje na rynku już w przyszłym miesiącu. Obecność pierwszego sensora Samsunga o rozdzielczości 200 MP w smartfonie zapowiedziała Motorola. Matryca ma być elementem flagowego modelu Edge 30 Ultra. Premiery tego urządzenia spodziewamy się już w lipcu.