Reklama

Samsung Neo QLED – oferta telewizorów na 2021 rok

Samsung zaprezentował ofertę telewizorów na 2021 roku. W tym nową technologię Neo QLED, która łączy wszystko to co… najlepsze w QLED-ach producenta.

Samsung Neo QLED 8K, czyli… co?

Samsung Neo QLED

Neo QLED jest połączeniem różnych technologii stosowanych przez Samsunga. W telewizorach zastosowano technologię Quantum Mini LED, w której pojedyncza dioda ma wysokość 1/40 tradycyjnej, pojedynczej diody LED. Mając więcej takich malutkich punktów na ekranie, telewizor może dokładniej sterować podświetleniem, co przekłada się na bardziej szczegółowy obraz.

W nowych telewizorach Neo QLED 8K – QN900A oraz QN800A mamy jeszcze kilka ważnych cech. Procesor AI Neo Quantum 8K wykorzystuje 16 wielomodelowych sieci neuronowych, które pozwalają inteligentnie skalować obraz do rozdzielczości 8K. Nowe telewizory prowadzają też nowy moduł One Connect Pro, który jest pewnego rodzaju centrum łączności telewizora. To do niego podłączamy wszelkie okablowanie. Teraz można go przyczepić do nóżki telewizora. Nadal można go też schować w szafce, albo postawić obok.

Model QN900A wyróżnia się, jak Samsung to nazwał Bezgranicznym Ekranem. Chodzi o zminimalizowanie ramki wokół ekranu, która w tym przypadku ma grubość zaledwie 0,8mm.

Czytaj też: Google Cloud Warszawa otwarte. Polska z bezpośrednim dostępem do zasobów Google

Samsung Neo QLED także w 4K

Samsung Neo QLED

Dla nieco mniej wymagających użytkowników przewidziano modele QN95A, QN91A oraz QN85A. To telewizory o rozdzielczości 4K. Znajdziemy w nich w zasadzie takie same technologie jak w modelach 8K. Z tą różnicą, że pojawia się tutaj procesor AI Neo Quantum 4K, który skaluje obraz do rozdzielczości 4K.

Tylko najwyższy model, QN95A, oferuje dodatkowo moduł One Connect.

Czytaj też: Spotify Car Thing – wygodny dostęp do muzyki nawet w starszych samochodach

Lepsze brzmienie i dodatki dla graczy w Samsung Neo QLED

Samsung Neo QLED

Telewizory Neo QLED 8K zostały wyposażone w nowe systemy głośników. Samsung nazywa jest Dźwiękiem Podążającym za Obiektem+. W praktyce wygląda to tak, jak się nazywa. Dźwięk dosłownie podąża za obiektami na ekranie. W najwyższym modelu QN900A mamy wariant Pro tego systemu, z głośnikami w układzie 6.2.2.

Wszystkie nowe telewizory są kompatybilne z funkcją Q-Symphony. Pozwala ona na synchronizację dźwięku pomiędzy telewizorem i soundbarem.

Samsung Neo QLED

Nowe telewizory oferują też szereg funkcji dodatkowych. Jak np. dzielenie ekranu (w modelach 8K nawet na cztery części), czy bezprzewodowe łączenie z komputerem i łatwe przekształcenie telewizora w monitor. Nie zabrakło też funkcji dla graczy. Takich jak możliwość korzystania z obrazu o proporcjach 21:9 i 32:9, specjalny Panel Gracza wyświetlający liczbę generowanych klatek na sekundę, odświeżanie 120 Hz (w telewizorach 8K) oraz wsparcie dla AMD FreeSync Premium Pro. Dodatkowo telewizory QN900, QN800 QN85 mogą pochwalić się certyfikatem VDE “Gaming TV Performance”. Oznacza to gwarancję input lagu na poziomie 10ms lub niższym i jasności ponad 1000 nitów dla HDR.

Wszystkie nowe telewizory będą dostępne w różnych przekątnych, od 50 do 85 cali. Nie znamy jeszcze ich cen i dostępności.