WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Samsung wkrótce zacznie testy telewizorów sterowanych myślami

Już teraz propozycje Samsunga sięgają tej najwyższej półki na rynku telewizorów, ale segment modeli przystosowanych dla osób niepełnosprawnych nadal wymaga sporego nakładu pracy. Stąd też informacja, że Samsung wkrótce zacznie testy telewizorów sterowanych myślami.

Taki wynalazek byłby nie tylko rewolucyjną nowinką na rynku, ale również pozwoliłby na nieco lepsze funkcjonowanie osobom o ograniczonych możliwościach motorycznych. Dział firmy w Szwajcarii zajął się projektem telewizora sterowanym naszym umysłem we współpracy z badaczami, którzy pomagają tchnąć życie w system Project Pontis. Jego ostatecznym celem jest stworzenie interfejsu „mózg-oprogramowanie”, które pozwoli np. na przełączanie kanałów wyłącznie za pomocą myśli. Obecnie projekt sprowadza się do czujników monitorujących mózg oraz sprzętu śledzącego ruch gałek ocznych. Takie połączenie pozwala określić to, jakie wybory podejmuje użytkownik.

Oczywiście taki system nada się nawet dla leniwych, ale nie powinniśmy zapominać o jego pierwotnym przeznaczeniu. Wprawdzie nadal nie ogłoszono daty premiery jakiegoś konsumenckiego urządzenia pozwalającego na taką „zabawę”, ale już za kilka tygodni, bo na początku 2019 roku Samsung ma rozpocząć testy swoich prototypów. Nie wiadomo, czy w konsumenckim wydaniu będzie sprowadzała się do urządzenia typu „plug&play”, czy może modułu zintegrowanego z telewizorem.

Czytaj też: Disney szykuje dwa serwisy konkurujące z Netflixem

Źródło: BGR