Reklama
aplikuj.pl

Samurajski kodeks z XVI wieku zdradza wiele tajemnic japońskich wojowników

Nowo przetłumaczony tekst o nazwie „Dwanaście zasad miecza” ujawnia tajemnice samurajskiej walki mieczem. W owych czasach technika wydawała się dawać nadprzyrodzone moce.

Pochodzący z XVII wieku tekst zawiera wiedzę przekazaną przez samuraja Itō Ittōsai (urodzonego około 1560 roku), który wygrał 33 pojedynki. Naukowcy nie są pewni, kiedy umarł, ale historyczne zapisy sugerują, że mógł dożyć wieku powyżej 90 lat. Ittōsai nigdy nie zapisał swoich „Dwunastu zasad miecza” i zamiast tego przekazał je ustnie swoim uczniom. Potomkowie jego uczniów później zapisali je na piśmie.

Czytaj też: Walka z Sekiro byłaby tą idealną w Star Wars Jedi: Upadły Zakon

Tekst opisuje zasady walki z przeciwnikiem, a także dwie magiczne modlitwy, mające na celu wzmocnienie ducha i umysłu samuraja. Formuły są niejasne i trudne do zrozumienia. Jedna z nich zakłada, że ​​samuraj powinien narysować kilka sanskryckich znaków na dłoniach, w tym postać reprezentującą Oni, rodzaj demona. Wojownik następnie łączy dłonie razem, odmawia modlitwę i obraca ręce raz, wykrzykując „Un!” a potem klaszcze.

Jedna z zasad sugeruje, że nie powinno się patrzeć na swojego przeciwnika oczami, ale patrzeć na niego swoim duchem… Patrząc oczami, możemy się bowiem rozproszyć. Ludzie żyjący w XVII-wiecznej Japonii, którzy widzieli samuraja, który opanował tę zasadę mogli być oszołomieni. Obserwatorowi wydawało się, że ktoś, kto opanował tę technikę, posiadał nadprzyrodzone moce – powiedział jeden z historyków. Istnieje jednak naukowe wyjaśnienie, związane ze zwiększoną koncentracją.

Inna zasada, zwana „sercem lisa”, ostrzega samurajów przed nadmierną ostrożnością. Reguła stwierdza, że ​​lisy są z natury ostrożne i podejrzliwe, co może je zabić. „Zamiast uciekać w jednym kierunku, zatrzymują się tu i tam, sprawdzając, co jest za nimi. Podczas jednego z tych postojów łowca okrąża i zabija lisa. Jeśli samuraj myśli o tym, co powinien zrobić i waha się, „przeciwnik znajdzie odpowiedni moment na uderzenie.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Top 7 – dziwne gry z Kraju Kwitnącej Wiśni