Reklama
aplikuj.pl

Satelity pomogą w walce z konsekwencjami pandemii

Pandemia SARS-CoV-2 to nie tylko zakażenia i zgony tysięcy osób z całego świata. To również szereg poważnych konsekwencji dla gospodarki, społeczeństwa i środowiska naturalnego.

Aby dokonać oceny tych zmian, przydatne mogą okazać się obrazy satelitarne. Copernicus Sentinel-5P wykonuje zdjęcia przedstawiające spadki zanieczyszczeń w atmosferze związane z ograniczeniem ruchu drogowego oraz działania przemysłu. Dzisiaj informowaliśmy również o odnotowanej „ciszy” sejsmologicznej, która ogarnęła Ziemię. ESA zamierza kontynuować tego typu badania, poszerzając je na inne kwestie.

Chodzi m.in. o mapowanie zmian wokół sieci transportowych, portów handlowych czy przemysłu ciężkiego. Jak przyznaje Josef Aschbacher z ESA, agencja nie jest w stanie bezpośrednio pomóc w walce z koronawirusem, lecz z pewnością może się przyczynić do powstrzymania chaosu związanego z pandemią.

Czytaj też: Pandemia koronawirusa uciszyła Ziemię. W jaki sposób?

Z pomocą powinny również przyjść najnowsze technologie, w tym sztuczna inteligencja. Dzięki nim powinno się udać przewidzieć zmiany, jakie dotkną społeczeństw na przestrzeni kolejnych miesięcy oraz lat. Te mogą być poważne, bowiem pandemia objęła swoim zasięgiem niemal wszystke państwa na świecie, a liczba zakażonych przekroczyła wczoraj milion.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News