Reklama

Obejrzyj jak przed wiekiem ściana dymu mogła ukryć okręt bojowy na otwartych wodach

ściana dymu USA ćwiczenia XX wieku

Do sieci trawił właśnie ledwo co zdigitalizowany film z 1923 roku, który pokazuje, jak niegdyś radzono sobie z ukrywaniem swojej floty na otwartych wodach.

Dymna kurtyna, czyli technologia ubiegłego wieku

Sam materiał przedstawia moment, w którym dwupłatowiec przelatuje przed okrętami wojennymi amerykańskiej marynarki, tworząc w mgnieniu oka rozległą ścianę dymu.

Początek nagrania wspomina o tym manewrze, jako o przykładzie ochrony „samolotu bombardującego” najpewniej przed ostrzałem przeciwlotniczym jakiegoś pancernika. Jednak tak wielka ściana dymu mogła też służyć do ukrywania swojej floty, czy neutralizowania wielkich okrętów wroga poprzez oślepienie.

Jak zauważa Popular Mechanics, ten film jest nagraniem z serii kontrowersyjnych ćwiczeń wojskowych, które odbywały się u wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych w latach 1921-1923. Na nagraniu widzimy dwupłatowiec Martin MB-2, a okręt wojenny w tle to pancernik USS New Jersey lub USS Virginia.

Czytaj też: Ten niszczyciel podbił właśnie rekord i zapewnił powody do zmartwień
Czytaj też: Jak na front podróżują komandosi sił SEAL?
Czytaj też: SI przerobiło nagranie wybuchu bomby atomowej operacji Crossroads na kolorowe

Sama ściana dymu jest ponoć efektem rozpylenia tetrachlorka tytanu, bezbarwnej cieczy, która reaguje z wilgocią z powietrza, tworząc dym składający się z uwodnionego kwasu tytanu i chlorowodoru. Dzisiejsza technologia sprawiła jednak, że dym stał się przestarzały przez nowoczesne czujniki oraz radary.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News