Reklama
aplikuj.pl

SI przerobiło nagranie wybuchu bomby atomowej operacji Crossroads na kolorowe

si-przerobilo-nagranie-testow-atomowych-operacji-crossroads-na-kolorowe

74 lata temu w lecie Stany Zjednoczone przeprowadziły dwa testy broni nuklearnej z trzech planowanych i choć zostało to uwiecznione na nagraniu, to jest czarno-białe. Teraz jednak sztuczna inteligencja naprawiła problemy technologiczne z przeszłości.

Wybuchy zostały przeprowadzone w ramach Operacji Crossroads i dotyczyły eksplozji bomby Able i Baker o mocy 23 kiloton każda. Wtedy to po raz pierwszy zapowiedziano tego typu testy, a na dodatek zaproszono na nie dziennikarzy oraz naukowców. Ci udali się na atol Bikini w archipelagu Wysp Marshalla na Oceanie Spokojnym.

Na poniższym materiale możecie obejrzeć relacje i nagrania z pierwszego wybuchu, na co wskazuje fakt wystrzelenia jej przez bombowiec Boeing B-29 Superfortress. Drugi test bowiem dotyczył z kolei wybuchu pod powierzchnią wody.

Najpierw rzućcie okiem na oryginał…

… a następnie sprawdźcie, jak skutecznie sztucznej inteligencji udało się zapewnić nagraniu kolor:

Czytaj też: Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [27.09.2020]

Bomba Able eksplodowała 150 metrów nad taflą wody. W wyniku tego pięć jednostek zostało zatopionych. Dwa transportowce zatonęły natychmiast, dwa niszczyciele w ciągu kilku godzin, japoński krążownik następnego dnia.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News