Reklama
aplikuj.pl

Test obudowy Seasonic Syncro Q704 z zasilaczem DGC-650

test Seasonic Syncro Q704 z zasilaczem DGC-650, recenzja Seasonic Syncro Q704 z zasilaczem DGC-650, opinia Seasonic Syncro Q704 z zasilaczem DGC-650

Obudowa Seasonic Syncro Q704 z zasilaczem DGC-650 to wyjątkowe połączenie. producent nie tylko wykorzystał nietypowe PSU, ale także całkowicie zmienił montaż podzespołów. Jak wypadnie to w praktyce?

Akcesoria

Obudowa zapakowana została w potężny karton. Nie ma jednak co się dziwić – osobno jest sama skrzynka i osobno zasilacz. Do obudowy producent dołącza opaski na rzepy, rękawiczki, ściereczkę, instrukcję oraz zestaw śrubek. Jest więc wszystko, co niezbędne do zbudowania zestawu.

Wygląd zewnętrzny Seasonic Syncro Q704

Obudowa ma wymiary 537 x 234 x 493 mm i zmieści płyty E-ATX< ATX, micro ATX i mini ITX o maksymalnych wymiarach 305 x 277 mm. Obudowa dostępna jest również w zestawie z innymi zasilaczami.

Przedni panel wykonany jest tak naprawdę odkryty. Zakrywa go jedynie metalowa zasłonka oraz część prawego boku. Po jego zdjęciu możecie zobaczyć filtr przeciwkurzowy oraz trzy 120mm wentylatory. Są to modele Nidec o maksymalnej prędkości 2150 RPM, głośności 34 dBA i przepływie powietrza 68,8 CFM. Zasilane są one z jednego złącza 4-pin, ale domyślnie są one podłączone do przejściówki 3×4-pin -> 1x 4-pin. Z przodu zmieścicie też 3x 140 mm jeśli macie taką potrzebę ich wymiany.

Na górze znajduje się filtr przeciwkurzowy mocowany na magnes. Jest też miejsce na trzy śmigłą 120/140 mm. Po lewej stronie znajdziecie panel wejścia/wyjścia. Do dyspozycji są dwa złącza USB 3.0, jedno USB-C, wejście na mikrofon i wyjście na słuchawki. Konfiguracja jest więc standardowo jak na tej klasy obudowę.

Seasonic Syncro Q704 ma całkowicie zmieniony design. Po lewej stronie jest blacha i wycięcie na panel Connect od zasilacza. Domyślnie jest tam zaślepka, którą będziecie musieli zdemontować. Blacha jest naprawdę świetnej jakości. Po prawej stronie jest 4 mm szkło hartowane. Jest ono zamontowane na zawiasach, więc łatwo ten bok otworzycie.

Całość stroi na czterech nóżkach i nie ślizga się po panelach. Na spodzie jest też filtr przeciwkurzowy, który łatwo możecie wyjąć od przodu skrzynki.

Z tyłu możecie zobaczyć, że obudowa jest postawiona dosłownie na głowie. Na dole jest miejsce na zasilacz, dalej jest wentylator 120 mm (model ten sam co z przodu), a na końcu 7 zaślepek PCI mocowanych na śrubki. Płyta główna jest więc obrócona o 180° względem standardowych obudów.

Czytaj też: Test zasilacza Cooler Master Elite V4 600W

Wnętrze Seasonic Syncro Q704

Wnętrze ma standardowy podział na komory, ale pamiętajcie, że z prawej strony znajduje się płyta główna. Na piwnicy jest miejsce na jeden 120 mm wentylator. Zasilacz stawiany jest na antywibracyjnych nóżkach i jest łącznie 280 mm miejsca na PSU. Dalej możecie też zobaczyć dwa miejsca na dyski 3,5 cala.

Obudowa ma sporo miejsc na przeciągnięcie okablowania oraz jego ładne ułożenie. Ułatwia to zasilacz, który ma specjalny moduł. Jest też sporo miejsc na opaski zaciskowe oraz ilość przestrzeni spokojnie pozwoli Wam na ładne ułożenie kabli. Pod tym względem obudowa zdecydowanie robi wrażenie.

W Seasonic Syncro Q704 zmieścicie karty graficzne o długości do 345 mm oraz chłodzenia procesora o wysokości do 185 mm. Jest też miejsce na trzy dyski 2,5 cala. Jeśli chcecie zamontować chłodzenie cieczą to również ilość miejsca jest naprawdę spora. Na górze zmieścicie chłodnicę do 360 mm, z przodu do 360 mm, a z tyłu do 120 mm. Warto też wspomnieć, że całość jest naprawdę świetnie wykonana, producent użył najwyższej jakości materiałów.

Zasilacz Seasonic DGC-650

Zasilacz miałem już okazję testować tylko w wersji 750. Wśród dodatków znajdziemy kabel zasilający, tester, moduł Connect oraz zestaw kabli. Ilość dostępnego okablowania najlepiej pokaże poniższy screen:

Okablowanie ma w pełni płaski profil, jedynie kabel od zasilacza do modułu jest okrągły, ale to nie ma większego znaczenia. Są więc dwa kable CPU, cztery PCI-E oraz sporo SATA czy Molex. Co ważne je wszystkie podpinacie pod moduł, a jego schemat wygląda tak:

Możecie więc bezpośrednio do niego podłączyć wentylatory czy nawet sprzęt z podświetleniem ARGB. Zdecydowanie ułatwi to montaż wszystkich podzespołów.

Zasilacz ma odznaczenie 80 Plus Gold oraz następujące zabezpieczenia: OVP (zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem na wyjściu), OPP (zabezpieczenie przed przeciążeniem), UVP (zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem na wyjściu), OCP (zabezpieczenie przed przeciążeniem stabilizatora), SCP (zabezpieczenie przeciwzwarciowe), OTP (zabezpieczenie przed przegrzaniem zasilacza). Warto też zwrócić uwagę na tabliczkę znamionową:

Kolejny plus to półpasywny tryb pracy, który możecie włączyć przyciskiem z tyłu. Całość jest więc bardzo wysokiej klasy, którą zdecydowanie należy docenić.

Składanie komputera w Seasonic Syncro Q704

Montaż przebiegł bajecznie prosto. Wystarczy zamontować moduł z tyłu obudowy (wystaje przez wycięcie w bocznej blasze). Po dołączeniu do niego okablowania bez problemów dotrzecie najkrótszą możliwą drogą do podzespołów. Mam tylko uwagę do długości kabla tylnego śmigła – jest ona zbyt krótka, chyba, że macie złącze 4-pin blisko niego. W innym przypadku musicie użyć przedłużacza albo przednie wentylatory podpiąć do modułu, a przejściówkę użyć do podłączenia tylnego śmigła. Poza tym nie widziałem większych problemów z montażem i nawet bez używania opasek zaciskowych całość wygląda naprawdę fajnie.

Obudowa też świetnie się prezentuje. Jeśli macie kartę graficzną z podświetleniem wentylatorów (tak jak w powyższych zestawie) to naprawdę robi całość wrażenie. Nic więc dziwnego, że całość otrzymała odznaczenie Red Dot Design Award.

Metodologia:

  1. Wentylator na procesorze ustawiłem na 100% maksymalnych obrotów.
  2. Wentylatory na karcie graficznej ustawiłem na 50% maksymalnych obrotów.
  3. Wentylatory w obudowie ustawiłem na 100% maksymalnych obrotów.
  4. Dysk miał zamontowany radiator dołączony do płyty.
  5. Głośność zmierzyłem przy zamkniętej obudowie z odległości 20 cm od środka lewego boku ( w tym przypadku prawego) – tło wynosiło 33 dBA.
  6. Testy obciążenia przeprowadziłem za pomocą Cinebench R23 + FurMark + CrystalDiskMark – temperatura otoczenia to 22°C.
  7. Temperatury to maksymalne wartości uzyskane podczas testów.
Platforma testowa
Procesor
Intel Core i5-12600K
Chłodzenie
Scythe Mugen 5
Pasta
Noctua NT-H1
Płyta główna
Z690 Aorus Ultra
Karta graficzna
KFA2 GeForce RTX 3060 EX (1-Click OC)
Pamięć RAM
Kingston Fury 2x 16 GB 5200 MHz CL40
M.2
LiteOn MU X1 256 GB
Monitor
AOC G2868PQU

Testy

Obudowa zapewnia dobre temperatury podzespołów – nikt nie oczekiwał, że wygra z modelem Fractala. Znacznie lepiej mogło by być jednak na procesorze, gdzie temperatury są znacznie wyższe od tych uzyskach w modelu Fractala (ale tam mamy dwa 180 mm wentylatory, stąd takie różnice). Warto jednak zauważyć fajne wyniki temperatury karty graficznej – widać, że inny montaż daje tutaj radę. Obudowę testowałem przy maksymalnych obrotach wentylatorów. Jest wtedy okropnie głośno i koniecznie będziecie musieli je ograniczyć. Dobrze więc, że mają one PWM, bowiem bez problemów odpowiednio dopasujecie krzywą obrotów.

Sam zasilacz miał następujące napięcia (spoczynek/obciążenie): 12,09/12,07 V, 3,31/3,30 V, 4,99/4,98 V. Pobór mocy wynosił 70/385 W. Jest to więc świetna konstrukcja, która bez problemów daje sobie radę i oferuje znakomitą pracę. Jest też cicha pod obciążeniem, a półpasywny tryb działania przyda się w spoczynku. Również wysoka sprawność zapewni Wam troszkę mniejszy pobór mocy.

Czytaj też: Test obudowy Fractal Design Torrent Compact White TG Clear Tint

Podsumowanie testu Seasonic Syncro Q704 z zasilaczem DGC-650

Seasonic Syncro Q704 z zasilaczem DGC-650 kupicie za ok. 900 zł. Cena jest świetna biorąc pod uwagę, że w zestawie macie świetnej jakości zasilacz. Taka kwota w pełni oddaje możliwości zestawu i sprawia, że jest to naprawdę dobry wybór.

Obudowa z pewnością spodoba się osobom, które nie lubią RGB. Jest ona świetnie wykonana, a integracja z zasilaczem i modułem Connect sprawia, że bez problemów ładnie ułożycie okablowanie. Problem jest tylko z tylnym wentylatorem, który mógłby mieć znacznie dłuższe złącze. Poza tym jest sporo miejsca na okablowanie oraz opaski zaciskowe. Obudowa zmieści spore podzespoły, a całkowicie inny montaż jest czymś ciekawym. Trzy dołączone wentylatory na maksymalnych obrotach są głośne i nie zapewniają wyjątkowo niskich temperatur procesora czy podzespołów (wyjątkiem jest GPU), ale generalnie wyniki są po prostu ok (tylko na procesorze mogło by to wyglądać lepiej). Nie zapominajmy tez o sporej ilości miejsca na chłodnice. Sam zasilacz również jest bardzo wysokiej jakości i świetnie sprawdza się w praktyce.

Seasonic Syncro Q704 z zasilaczem DGC-650 w takiej cenie jest zdecydowanie konfiguracją wartą polecenia. Kupując zestaw spokojnie możecie być pewni wysokiej jakości oraz dobrych możliwości instalacji podzespołów. Spokojnie więc możecie zdecydować się na testowany sprzęt i będziecie z niego zadowoleni.