Za sprawą badań skupiających się na sejsmologii Czerwonej Planety dowiedzieliśmy się, że pod tym względem znajduje się ona pomiędzy Ziemią a Księżycem.
Międzynarodowy zespół naukowców przedstawił wyniki badania przeprowadzonego w ramach misji InSight. Dzięki niej badacze uzyskali pomiary sejsmiczne górnej skorupy Marsa oraz warstwy podpowierzchniowej.
Dane były zbierane na przestrzeni 235 marsjańskich dni. W tym okresie doszło do co najmniej 174 zjawisk sejsmicznych. Aż 150 z nich miały wysoką częstotliwość, z kolei pozostałe 24 charakteryzowały się mniejszym natężeniem drgań. 3 z tych zjawisk wykazały wzorce fal niezwykle podobnych do tych, które pojawiają się w czasie trzęsień ziemi na naszej planecie.
Dzięki identyfikacji lokalizacji tych wstrząsów, naukowcy powinni być w stanie znaleźć samo źródło i jego rozmiary. W ten sposób będą mogli zrozumieć, jak obecnie wygląda geologia Marsa oraz jak mogła ewoluować w przeszłości. Jest to niezwykle ważne, ponieważ może dostarczyć również wskazówek na temat ewentualnego życia na tej planecie.
Co ciekawe, sejsmometr SEIS wykorzystany podczas badań jest niezwykle czuły – jest w stanie zarejestrować marsjańskie wibracje, które są nawet 500-krotnie słabsze niż te, które występują na Ziemi. Za jego sprawą przeanalizowano również inne czynniki, takie jak wiatr oraz ciśnienie atmosferyczne występujące na Marsie.