Reklama
aplikuj.pl

Złudzenia optyczne towarzyszą ludzkości od tysięcy lat. Jaki jest ich sekret?

Natrafić na iluzje optyczne da się niemal na każdym kroku. Okazuje się, że nie jest to zmora tylko naszych czasów, bowiem już nasi przodkowie zmagali się z tym zjawiskiem.

Jednym z artefaktów, który się z nim wiąże, jest kamienna figura sprzed czternastu tysięcy lat. W zależności od perspektywy, może ona przedstawiać mamuta bądź żubra. Pod tym względem kojarzy się więc z inną, bardziej popularną iluzją – XIX-wieczną „kaczką lub królikiem”.

Naukowcy próbują zrozumieć, w jaki sposób mózg płata nam tego typu figle. Zauważyli, że doświadczenia, jakie ma każdy z nas oraz poglądy mogą powodować, iż będziemy mieli tendecję do widzenia określonych obiektów. Inaczej wygląda to w przypadku mózgów dzieci, które są na ogół bardziej plastyczne i skore do nowych rodzajów myślenia.

Czytaj też: Sztuka jaskiniowa ukazuje konsekwencje zmian klimatu

Badacze sądzą, że kiedy nasze oczy widzą nowe miejsca czy rzeczy, mózg buduje na ich podstawie swego rodzaju „rusztowania”, które składają się z sieci połączeń i skojarzeń. W efekcie więc pewne widoki mogą budzić w nas określone myśli. Szczególnie ciekawy jest fakt, iż iluzje optyczne nie są efektem globalizacji obecnego świata bądź innych czynników. Jest to zjawisko, które towarzyszy nam od tysięcy lat, a znaleziska takie jak wspomniana na początku figurka pokazują, że nasi przodkowie – w ramach sztuki – byli w stanie tworzyć rozbudowane iluzje.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News