Każdy z nas zdaje sobie sprawę jak bardzo ważny jest sen. Jednakże ciągle wiele mechanizmów regeneracyjnych występujących podczas tego stanu jest zagadką dla naukowców.
Zespół z izraelskiego Uniwersytetu Bar-Ilan oskrył nieznaną wcześniej funkcję snu. Wyjaśnia ona, dlaczego jest to tak ważny stan dla wszystkich złożonych organizmów z mózgiem.
Naukowcy zbadali dani pręgowatego – organizm modelowy wykorzystywany w wielu eksperymentach. Hipoteza zakładała, że podczas snu w neuronach zachodzi proces, w wyniku którego może zostać naprawione uszkodzone DNA.
Czytaj też: Chcesz schudnąć? Zacznij zapisywać co jesz
W celu potwierdzenia teorii naukowcy wykorzystali mikroskop o wysokiej rozdzielczości, który pozwolił obserwować aktywność chromosomu w obrębie jednego neuronu. Stwierdzono, że podczas czuwania dochodzi do ciągłego gromadzenia się uszkodzeń DNA. Naturalne procesy komórki naprawiają część z nich, jednakże nie jest to wystarczające tempo.
Podczas snu zwierzęcia naukowcy zaobserwowali podwojenie dynamiki chromosomów i tym samym zwiększenie skuteczności naprawy DNA. Naukowcy sugerują więc, że poczucie zmęczenia i snu wyzwalane jest, gdy neurony zgromadziły na tyle dużo uszkodzonego DNA, że potrzebne jest jego naprawienie. Jest to przekonująca teoria, ale wymaga jeszcze sporej ilości badań, zanim zostanie potwierdzona.
Nie jest też wykluczone, że wyniki eksperymentów przełożą się na ludzi. Niedawne badania przeprowadzone w Hongkongu wykazały, że zwiększony poziom uszkodzeń DNA można zidentyfikować w próbkach krwi. Oba wyniki można więc powiązać, połączyć w jedno i stworzyć odpowiednią terapię dla osób chorych na różne dolegliwości.
Czytaj też: Naukowcy odkrywają kolejne różnice w budowie mózgu u mężczyzn a kobiet
Źródło: Newatlas