WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Sfilmowano tonący statek – tak się tworzy sztuczną rafę

Choć szacuje się, że na dnach mórz i oceanów spoczywa łącznie około 3 milionów statków, to w czasie pokoju rzadko mamy okazję obserwować tonące jednostki. Na szczęście. Jeszcze rzadziej zdarza nam się zobaczyć tonący statek z perspektywy jego wnętrza. Taką możliwość daje nam film udostępniony przez Rosarito Underwater Park.

Film przedstawia zatapianie byłego okrętu wojennego na potrzeby tworzenia sztucznej rafy, będącej częścią większego parku podwodnych atrakcji. Zatopiona jednostka to należący dawniej do meksykańskiej marynarki wojennej ARM Uribe (P121). Ta zwodowana w 1982 roku pierwsza w swojej klasie łódź patrolowa cechowała się długością 67 metrów i wypornością 988 ton. Był to jednocześnie pierwszy okręt Armada de México z którego pokładu mogły operować helikoptery.

Wewnątrz zatapianego okrętu umieszczono 8 kamer GoPro, które filmowały cały proces. Kamery zarejestrowały całą procedurę aż do spoczęcia wraku na głębokości około 30 metrów. Niedługo do Uribe dołączą trzy kolejne jednostki. Nie wiadomo jeszcze, czy ich zatapianie również zostanie w tak widowiskowy sposób sfilmowane.

[źródło: popularmechanics.com; grafika: youtube.com]