Reklama
aplikuj.pl

Autonomiczny rój dronów dla Sił Powietrznych USA. Firma Shield AI rozpoczęła prace nad platformą

Autonomiczny rój dronów dla Sił Powietrznych USA, shield AI, Autonomiczny rój dronów

Shield AI, to niewielki startup z siedzibą w San Diego, który otrzymał od Sił Powietrznych USA pod koniec stycznia kontrakt w ramach programu Strategic Funding Increase (STRATFI). Finalnie jego wartość może sięgnąć aż 60 milionów dolarów na realizację serii projektów z wykorzystaniem autorskiej platformy autonomicznej Hivemind. Wszystko po to, aby stworzyć najpierw autonomiczny rój dronów dla Sił Powietrznych USA, a następnie połączyć nawet samoloty odrzutowe (w tym myśliwce).

Autonomiczny rój dronów dla Sił Powietrznych USA

Hivemind ma być przykładem rozbudowanego systemu sztucznej inteligencji, który firma rozwija w celu kontrolowania praktycznie wszystkiego, co (w domyśle) lata. Dlatego też najpierw Shield AI zintegruje system Hivemind z wieloma dronami V-Bat własnej produkcji, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, następnie może otrzymać zielone światło na rozpoczęcie prac przygotowawczych do umieszczenia Hivemind w elektrycznym samolocie pionowego startu i lądowania (eVTOL) opracowanym przez Beta Technologies.

Shield AI nie jest oczywiście jedyną firmą, która rozwija to zaplecze technologiczne dla amerykańskiego wojska. Amerykańskie wojsko ciągle bowiem prowadzi programy rozwojowe dla roju dronów (Gremlin, czy Perdix), ale wyjątkową cechą Shield AI jest skupienie się bezpośrednio na optymalizacji systemu tak, aby pojedynczy dron był inteligentny i mógł uczyć się na podstawie doświadczeń w terenie.

Zamiast mieć drużynę złożoną z początkujących piłkarzy, zbudujmy jednego profesjonalnego zawodnika, a następnie pomnóżmy go przez całą drużynę i sprawmy, aby pracowali razem

– tłumaczy współzałożyciel firmy, Brandon Tseng dla Breaking Defense.

Czytaj też: USA pozwoliło Polsce wydać 6 miliardów dolarów na czołgi Abrams

Harmonogram? Uzyskanie roju składającego się z 3-5 dronów V-BAT do działania i produkcji do końca 2023 roku, a następnie stopniowe zwiększanie wielkości roju do około 10 egzemplarzy w 2024 roku i do 30 dronów w 2025 roku. W przypadku sukcesu, Siły Powietrzne mogłyby zatwierdzić kolejną fazę kontraktu, w której Shield AI rozpoczęłaby prace nad symulacjami podstawowymi, aby uczynić ALIA firmy Beta Technologies w pełni autonomicznym samolotem typu eVTOL.