70 milionów lat temu na terenie dzisiejszych Chin i Mongolii polował dinozaur z gatunku Shuvuuia deserti. Jego świetny słuch oraz wzrok przystosowany do funkcjonowania w nocy sprawiały, że był on drapieżnikiem z prawdziwego zdarzenia.
Badania prowadzone w tej sprawie zostały opisane przez paleontologów na łamach Science. Naukowcy wzięli pod lupę kości otaczające źrenicę i wypełniające czaszkę, aby zrozumieć, w jaki sposób Shuvuuia deserti mógł być przystosowany do polowania w ciemności. Badacze uznali, że jego budowa oraz cechy mogły upodabniać go do płomykówki zwyczajnej.
Czytaj też: Dinozaur sprzed 80 milionów lat był prawdziwym gigantem
O ile inne drapieżne dinozaury również posiadały zmysły umożliwiające im polowanie, to ta prehistoryczna „sowa” najprawdopodobniej była pod tym względem jeszcze bardziej niesamowita i mogła funkcjonować w całkowitej ciemności. Shuvuuia deserti był dwunożnym dinozaurem zamieszkującym Ziemię w okresie kredy. Osiągał wielkość bażanta i wagę porównywalną do kota. W przeciwieństwie do innych mięsożernych dinozaurów, ten nie był wyposażony w szczególnie silną szczękę czy ostre zęby. Miał natomiast czaszkę upodabniającą go do współcześnie żyjących ptaków i korzystał z zębów wielkości ziarenek ryżu.
Dinozaur z gatunku Shuvuuia deserti miał budową podobną do współczesnych sów
Ówcześnie pustynne tereny były zamieszkiwane m.in. przez jaszczurki, owady i ssaki prowadzące nocny tryb życia, które mogły wchodzić w skład jadłospisu Shuvuuia deserti. Ten, dzięki swoim długim nogom, mógł szybko się przemieszczać i używać tych kończyn do wyciągania zwierząt z ich nor. Badacze wzięli też pod uwagę strukturę zwaną lageną, która znajduje się w zagłębieniu w kości otaczającej mózg. Umożliwia ona gadom i ptakom utrzymanie równowagi i poruszanie głową podczas chodzenia. Okazało się, że lagena u opisywanego dinozaura była niemal równie długa jak w przypadku wspomnianej już płomykówki zwyczajnej.
Czytaj też: Wiecie, że ptaki zażywają kąpieli mrówkowej? Dlaczego?
Naukowcy sądzą, że nocny tryb życia nie był powszechny wśród dinozaurów. Wyjątek stanowiła w tym przypadku rodzina alwarezaurów, do której przynależał Shuvuuia deserti. Alwarezaury posiadały umiejętność widzenia w nocy, które pojawiła się u nich bardzo wcześnie. Z kolei wysoce zaawansowany słuch wystąpił u nich później, po długoletniej ewolucji.