Reklama
aplikuj.pl

SI już wkrótce może czytać w naszych myślach

kosmos

Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach opracowali technikę, która umożliwia obrazowanie tego, co człowiek myśli, poprzez monitorowanie funkcjonowania jego mózgu.

Autorzy projektu twierdzą, że jest to pierwsze badanie, w którym sztuczna inteligencja modelowała zarówno komputerową prezentację informacji, jak i sygnałów mózgowych. Komputer analizuje sygnały pochodzące z mózgu, a następnie wykorzystuje SI do wytworzenia obrazu. Opisywana metoda nie opiera się na jednostronnej komunikacji między mózgiem i komputerem. Obrazy są bowiem wytwarzane poprzez interakcję między ludzkim mózgiem a siecią neuronową.

W ramach eksperymentu naukowcy podłączyli 31 ochotników do elektroencefalografów i pokazali im setki wygenerowanych przez SI obrazów ludzi. Uczestnicy musieli skupić się na pewnych cechach, takich jak twarze, które były np. stare lub uśmiechnięte. W tym samym czasie dane pochodzące z elektroencefalografów zostały wprowadzone do sieci neuronowej. Gdy badani oglądali szereg obrazów, sieć neuronowa wykrywała, kiedy uczestnicy widzieli coś, czego szukali. Pomogło to systemowi w oszacowaniu, czego ludzie rzeczywiście szukają i o jakich twarzach myślą.

Czytaj też: Naukowcy opracowali wszczepiany do mózgu implant. Ma przywracać wzrok

W kolejnym etapie ochotnicy musieli powiedzieć, czy pokazane im obrazy (generowane komputerowo) pasowały do tych, o których myśleli. Metoda okazała się skuteczna w 83%. W przyszłości komputery mogłyby tworzyć obrazy na podstawie naszych myśli. Poza tym, badacze widzą w tego typu technikach sposób na poznanie niezgłębionych wcześniej procesów społecznych, poznawczych i emocjonalnych.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News