WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

SI będzie wspomagało lekarzy

Izraelska firma zajmująca się obrazowaniem medycznym podpisała umowę z firmą z Utah, której realizacja może zrewolucjonizować sposób, w jaki diagnozujemy ludzi. Zebra Medical Imaging łączy siły z Intermountain w celu wykorzystania sieci neuronowej (SI) do porównywania treści zdjęć rentgenowskich pacjenta z milionami innych, przechowywanych w bazie danych. Dzięki temu system będzie podpowiadał radiologom i innym osobom pracującym nad obrazowaniem sugestie co do diagnozy, a to pozwoli na zminimalizowanie liczby błędnych diagnoz.

Wyobraź sobie na przykład, że trafiłeś do szpitala w nieznanym stanie. Lekarza prześwietlają Ciebie promieniowaniem rentgenowskim. Zamiast zanosić zdjęcie do odpowiedniego lekarza, trafia ono bezpośrednio do komputera. Następnie przeszukiwana jest ogromna baza danych w celu znalezienia wszystkich możliwych nieprawidłowości na zdjęciu. Takie wyniki miałyby trafić do radiologa, który podejmowałby ostateczną decyzję co do diagnozy i dalszego leczenia.

Przypominam, że IBM przez ostatnie kilka lat wykorzystywał Watsona, ich superkomputer, do pomagania lekarzom w podejmowaniu decyzji. Tak więc idea wspomagania się sztuczną inteligencją w procesie diagnozowania pacjenta staje się coraz bardziej realna.

Źródło: http://www.engadget.com