Naukowcy stworzyli sztuczną inteligencję, którą można wykorzystać do przewidywania właściwości materiałów oraz ich projektowania. Może to doprowadzić do tworzenia nowych substancji o specjalnych właściwościach.

Projekt jest efektem współpracy badaczy z kilku placówek, którzy zbudowali system uczenia maszynowego, który jest w stanie przewidzieć zmiany właściwości materiałów  na postawie ich naprężania. Potencjalne zastosowania obejmują komunikację, przetwarzanie informacji i dział energii. Aby zademonstrować możliwości sztucznej inteligencji naukowcy pokazali, że ich oprogramowanie może doprowadzić do przekształcenia diamentów w bardziej efektywne półprzewodniki.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja odkryła dwie nowe planety

Materiał półprzewodnikowy jest naprężony, dlatego atomy w jego strukturze są zaburzone. Ma to wpływ na zmianę właściwości materiału, w tym na sposób, w jaki przewodzi on elektryczność czy ciepło. Cały proces nosi nazwę „inżynierii odkształceń” i został wcześniej wykorzystany w układach procesorów krzemowych. W tym przypadku wystarczy jednoprocentowe odkształcenie, aby umożliwić elektronom szybsze przemieszczanie się, co prowadzi do 50-procentowego wzrostu prędkości przetwarzania komputerowego.

Naukowcy zademonstrowali wcześniej, jak nanocząstki diamentowe można wyginać i rozciągać nawet o dziewięć procent. Początkowo było to zaskakujące, ponieważ diament jest najtwardszym naturalnym materiałem na Ziemi. Odkształcenie uzyskanego diamentu było bliskie teoretycznej granicy diamentu. Otwiera to możliwości zastosowań w mikroelektronice i wytwarzaniu leków.

[Źródło: digitaljournal.com; grafika: AFP]

Czytaj też: Sztuczna inteligencja na tej stronie tworzy wiarygodne twarze nieistniejących osób

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej