Astronauci wchodzący w skład misji Apollo skierowanej na Księżyc nagrali zapierające dech w piersiach filmy. Dzięki najnowszej technologii opartej na sztucznej inteligencji materiały te przybrały nową, jeszcze bardziej interesującą formę.
Odnowione obrazy ukazały się na łamach kanału DutchSteamMachine prowadzonego w serwisie YouTube przez holenderskiego specjalistę od rekonstrukcji filmów. Dzięki temu widoki ukazujące księżycową scenerię są wyraziste, a kolory – żywe.
Czytaj też: Wszechświat jest symulacją? Tak twierdzi jeden z fizyków
Materiały obejmują zarówno pierwsze kroki dowódcy misji Neila Armstronga na Srebrnym Globie, jak również przejazdy łazików wysłanych w kosmos w ramach misji Apollo 15 i 16 w 1971 i 1972 roku.
Odtworzone filmy z lądowania na księżycu – zastosowane techniki
Ekspert odpowiedzialny za odświeżenie filmów użył SI do ustabilizowania trzęsącej się kamery i wygenerowania dodatkowych klatek. Zwiększenie ich liczby wygładziło ruch i sprawiło, że przypomina on bardziej ten znany z filmów wideo w wysokiej rozdzielczości.
Czytaj też: W pobliżu Ziemi prawdopodobnie doszło do eksplozji gwiazdy
Podczas licznych misji Apollo astronauci uwieczniali kosmiczne realia za pomocą 16-milimetrowych kamer filmowych, które zazwyczaj przesuwały film z prędkością 1, 6 lub 12 klatek na sekundę. Dla porównania, w przemyśle filmowym zazwyczaj stosuje się 24 klatki na sekundę, a w kamerach HD – 30 lub 60.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News