WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Sięganie po niezdrowe jedzenie może wynikać z nudy

Jeśli złapiesz się na sięganiu do paczki z chipsami i wiesz, że nie jesteś głodny, to może to oznaczać, że po prostu jesteś znudzony. Aby to potwierdzić Brytyjscy naukowcy przeprowadzili dwa eksperymenty.

W pierwszym poprosili oni 52 osoby aby wypełniły kwestionariusz na temat ich preferencji żywieniowych przed i po kopiowaniu tej samej grupy liter. Po ukończeniu tego zadania uczestnicy byli bardziej skłonni do jedzenia niezdrowych rzeczy, takich jak chipsy, słodycze czy fast food.

W drugim 45 osób miało do wyboru szereg zdrowych i niezdrowych rzeczy podczas oglądania nudnego lub zabawnego filmu. Osoby, które oglądały nudny film jadły znacznie więcej niezdrowych rzeczy.

Główny badacz, wykładowca psychologii na Uniwersytecie w Central Lanceshire Sandi Mann, komentuje:

Wyniki te są zgodne z poprzednimi badaniami sugerującymi, że pragniemy tłustych i słodkich pokarmów gdy jesteśmy znudzeni. Wzmacnia to teorię, że nuda powiązana jest z niskim poziomem dopaminy i ludzie starają się zwiększyć ją poprzez spożywanie tłuszczy i cukrów.

Informacje te mogą być pomocne dla osób organizujących kampanie dotyczące zdrowia publicznego. Jeśli chcą oni zachęcić do zdrowej żywności to muszą pokonać nudę.

Źródło: Drugs.com; Zdjęcie: „Betcha can’t eat just one” via photopin (license)