Reklama
aplikuj.pl

Test obudowy SilverStone Sugo 16

test SilverStone Sugo 16, recenzja SilverStone Sugo 16, opinia SilverStone Sugo 16

SilverStone Sugo 16 to mała obudowa mieszcząca tylko płyty mini ITX. Czy warto ją wybrać do budowy mini PC?

Akcesoria SilverStone Sugo 16

Wraz z obudową otrzymujemy kartę gwarancyjną, zestaw śrubek, opaski zaciskowe i nóżki. Te ostatnie należy przyczepić na spód obudowy. Szkoda, że nie ma wydrukowanej pełnej instrukcji, która z pewnością by się przydała.

Wygląd zewnętrzny SilverStone Sugo 16

SilverStone Sugo 16 ma wymiary 200 x 232 x 280 mm (pojemność 13 l) i waży 2,66 kg. Zmieścicie w niej płyty mini ITX i mini DTX. Obudowa jest również dostępna w wersji białej.

Całość pod względem wyglądu niczym tak naprawdę się nie wyróżnia. Jest to typowa czarna skrzynka z otworami mesh zapewniającymi dostęp do powietrza. Jeśli jednak szukacie prostej i małej konstrukcji to będziecie z niej zadowoleni.

Na przodzie znajdują się wspomniane otwory wentylacyjne. Panel można łatwo zdjąć i pod nim producent umieścił filtr przeciwkurzowy. Po jego zdjęciu widać miejsce na zasilacz czy na wentylator 80 mm (przy zasilaczu ATX) lub nawet 120 mm (przy SFX). W obudowie domyślnie nie ma żadnych wentylatorów i warto rozważyć ich dokupienie.

Na górze są ponownie otwory oraz filtr przeciwkurzowy. Jest tam również panel ze złączami. DO dyspozycji mamy 2x USB 3.0, 1x audio oraz przycisk startu i restartu. Szkoda, że audio nie jest rozdzielone na mikrofon i słuchawki. SilverStone mógł więc dołączyć do obudowy odpowiedni kabel.

Lewy bok to zwykła blacha, a na prawej są otwory zapewniające dostęp do powietrza oraz filtr przeciwkurzowy. Oba boki mocowane są na szybkośrubki. Warto tutaj zauważyć obrócony montaż – wszystkie podzespoły mocowane są od prawej strony, a sama karta graficzna znajdzie się na górze.

test SilverStone Sugo 16, recenzja SilverStone Sugo 16, opinia SilverStone Sugo 16

Spód to zwykła blacha, do której możecie doczepić dołączone nóżki.

Z tyłu mamy miejsce na panel I/O płyty, 120 mm wentylator oraz dwie zaślepki PCI mocowane na śruby. Jest też złącze zasilające do zasilacza. Ten mocowany jest od przodu, więc trzeba go podpiąć pod PSU.

Czytaj też: Test obudowy NZXT H7 Flow

Wnętrze SilverStone Sugo 16

W miejscu montażu płyty jest spory otwór, więc backplate możecie zamontować na końcu – nie powinno być z tym problemów. Poza tym nie ma jakiegoś większego systemu zarządzania okablowaniem. Nawet EPS nie ma jak z tyłu przeciągnąć, więc ładne ułożenie kabli przy tak małej przestrzeni na pewno zajmie sporo czasu. Warto zwrócić uwagę na gumową nakładkę, która ma podtrzymywać zasilacz oraz mały holder dla kart graficznych – pomoże on na utrzymanie GPU w poziomie.

W obudowie zmieścicie karty graficzne o długości do 275 mm i szerokości do 147 mm. Powinny one także zajmować 2 sloty PCI. Chłodzenie procesora może mieć wysokość od 85 mm do 172 mm, przy czym przy wysokim zalecany jest zasilacz SFX. Jest też miejsce na jeden dysk 2,5 cala i jeden 2,5/3,5 cala (zajmie miejsce na jeden wentylator). Zasilacz może być nawet ATX o dłguosci od 150 do 220 mm, ale przy takich małych obudowach zawsze warto od razu zdecydować się na SFX. Warto też rozważyć zakup AiO 120 – z tyłu powinno ono spokojnie wejść. Niestety na nic większego nie mamy co liczyć. W obudowie można więc złożyć całkiem mocny zestaw. Warto tez przy tym pamiętać, że montaż jest odwrócony – wszystko wkładamy od prawej strony, a karta graficzna znajduje się na górze.

Składanie komputera w SilverStone Sugo 16

Początkowo planowałem zmieścić w obudowie chłodzenie Scythe Mugen 5. Na wysokość spokojnie weszło, ale niestety jest ono zbyt grube. Nawet zasilacz SFX kolidował tutaj z wentylatorem, więc jeśli chcecie chłodzenie powietrzem to musicie wziąć wąski model.

Warto jednak zdecydować się na AiO 120, które bez problemów wchodzi na tył. W Silent Loop 2 120 mamy dołączone dwa wentylatory, ale tylko jeden się zmieści – spokojnie to wystarczy do schłodzenia. W obudowie jest oczywiście mało miejsce i czasami trzeba się natrudzić, aby dotrzeć kablem do wtyczki. Plusem na pewno jest otwór na przodzie, którym możecie łatwo włożyć kartę graficzną. Warto też mieć zasilacz SFX, który zajmie mniej miejsca i pozostawi więcej przestrzeni. Generalnie montaż nie należy do najprostszych głównie ze względu właśnie na bardzo małą ilość miejsca. Ale jak na taką obudowę nie jest też źle, trochę się potrudzicie ale dacie sobie radę.

Metodologia:

  1. Wentylator na procesorze ustawiłem na 100% maksymalnych obrotów.
  2. Wentylatory na karcie graficznej ustawiłem na 50% maksymalnych obrotów.
  3. Wentylatory w obudowie ustawiłem na 100% maksymalnych obrotów.
  4. Wentylator VRM płyty wyłączyłem.
  5. Dysk miał zamontowany radiator dołączony do płyty.
  6. Głośność zmierzyłem przy zamkniętej obudowie z odległości 20 cm od środka prawego boku – tło wynosiło 33 dBA.
  7. Testy obciążenia przeprowadziłem za pomocą Cinebench R23 + FurMark + CrystalDiskMark – temperatura otoczenia to 22°C.
  8. Temperatury to maksymalne wartości uzyskane podczas testów.
Platforma testowa
Procesor
Intel Core i5-12600K
Chłodzenie
be quiet! Silent Loop 2 120
Pasta
Noctua NT-H1
Płyta główna
ASRock Z690 Phantom Gaming-ITX/TB4
Karta graficzna
Nvidia GeForce RTX 3060 Ti Founders Edition
Pamięć RAM
Kingston Fury 2x 16 GB 5200 MHz CL40
M.2
LiteOn MU X1 256 GB
Zasilacz
SilverStone SX750 Platinum
Monitor
AOC G2868PQU

Testy SilverStone Sugo 16

Wyniki temperatur są dobre. Pomimo braku dodatkowego wentylatora (jest tylko ten z AiO) żaden z podzespołów się nie przegrzewa, wszystko działa jak należy. Procesor nie osiąga alarmującej temperatury, podobnie jak karta graficzna. Dysk czy VRM również notują przyzwoite rezultaty. Widać więc, że duża ilość otworów sprawdza się w praktyce. Całość jest bardzo głośna, ale wynika to głównie z AiO rozkręconego na 100% obrotów.

Czytaj też: Test obudowy Fractal Design Pop Air RGB White TG Clear Tint

Podsumowanie testu SilverStone Sugo 16

SilverStone Sugo 16 kupicie za ok. 440 zł. W tej cenie jest to naprawdę bardzo fajny wybór jeśli szukacie naprawdę małej i kompaktowej obudowy, która pomieści naprawdę wydajny sprzęt. Jest ona dobrze wykonana, a sama konstrukcja jest dosyć przemyślana. Brakuje mi trochę systemu zarządzania okablowaniem, którego w zasadzie nie ma. Minusem jest też brak jakiegokolwiek dołączonego wentylatora – producent mógłby dodać na przód choćby 80 mm konstrukcję.

Plusem na pewno jest możliwość montażu zasilacza ATX lub SFX, miejsce na spore chłodzenie powietrzem (choć musi być ono naprawdę wąskie) i AiO 120 czy łatwy montaż karty graficznej. Także w samych testach całość wypadła naprawdę dobrze i spora ilość otworów wentylacyjnych zapewnia dopływ powietrza. Co więcej mają one filtry przeciwkurzowe, więc nie ma co się martwić o wnętrze. W tym przypadku głośność zależy też tylko od zamontowanego sprzętu, więc możecie spokojnie zdecydować się na coś cichszego.

SilverStone Sugo 16 to skrzynka kompaktowa, która na dodatek dostępna jest w wersji białej. Jeśli więc potrzebujecie małej obudowy, która oferuje dobrą jakość i pomieści naprawdę wydajny sprzęt to będziecie z tego zakupu zadowoleni.