WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Siri przemówi po polsku? Apple szuka specjalistów

Asystenci głosowi są coraz popularniejszym narzędziem na całym świecie. W Polsce również, ale w naszym kraju często przeszkodą jest bariera językowa. Istnieje jednak szansa, że po 10 latach Siri przemówi po polsku.

Siri po polsku na 10 urodziny? Szanse są, choć niewielkie

Polacy zapewne chętnie świętowaliby z Siri jej dziesiąte urodziny, gdyby mogli porozumieć się z nią w rodzimym języku. Polska to jednak ciągle gorszy kraj dla producentów, bo porozmawiać po polsku możemy na razie tylko z Asystentem Google. Przynajmniej jeśli chodzi o największych graczy na rynku.

Apple zamieścił na swojej stronie internetowej ogłoszenie, w którym szuka specjalistów dotyczących przetwarzania danych, którzy będą zajmować się Siri. Oczywiście nie oznacza to, że asystent Apple’a nagle przemówi po polsku, bo ogłoszenie nie mówi nic o umiejętnościach językowych. Równie dobrze może dotyczyć pracy w Polsce tylko dlatego, że zwyczajnie mamy zdolnych informatyków i nikt nie ma zamiaru polonizować Siri.

Niemal dziewiczy rynek asystentów głosowych

Polska może być łakomym kąskiem dla firm mających w portfolio własnego asystenta głosowego. Nasz rynek jest pod tym względem niemal dziewiczy, bo poza Asystentem Google mamy dostęp tylko do mniej popularnych rozwiązań, takich jak choćby Ewa i AI Speaker.

Na chwilę obecną wydaje się jednak, że po polsku szybciej przemówi do nas Alexa Amazonu niż Siri. Amazon chętnie inwestuje w Polsce. Tymczasem Apple nie ma u nas nawet biura prasowe, co może pokazywać, która firma poważniej podchodzi do naszego kraju.