Reklama

Skaczący robot stał się właśnie jeszcze bardziej precyzyjny

W grudniu 2016 roku mogliśmy po raz pierwszy zobaczyć w akcji niewielkiego robota zaprojektowanego na uniwersytecie w Berkeley. Teraz laboratorium Biomimetic Millisystems podzieliło się kolejnym materiałem Widać na nim to samo urządzenie, które poszerzyło repertuar swoich skoków. 

Robot nazywa się SALTO, co jest skrótem od Saltatorial Locomotion on Terrain Obstacles. Jego najnowsza wersja dodatkowo posiada nazwę 1P. Został zaprojektowany tak, aby przeskakiwać w inne obszary lub skakać ciągle w tym samym miejscu. W poprzedniej odsłonie SALTO potrafił skakać niezwykle szybko i wysoko w porównaniu do konkurencji. Swoje umiejętności zawdzięczał wysokiemu stosunkowi siły do masy. W tamtej chwili był w stanie odbić się na wysokość 1 metra.

W przypadku wersji 1P robot doczekał się kilku modyfikacji. Nie chodzi jedynie o szybsze tempo, lecz również o znacznie wyższą precyzję. Wiąże się z to z dodanym elementem, który kontroluje przesuwanie się jego kończyn. Działa on dzięki tzw. wzorowi Taylora umożliwiającemu obliczanie szybkości i kierunku skoków. Dodatkowo urządzenie posiada aerodynamiczne silniki i bezwładnościowy ogon, aby kontrolować wysokość w powietrzu.

Obecnie SALTO-1P skacze tylko we wcześniej zdefiniowane obszary, jednak gdyby zaimplementować u niego systemy wizyjne, mógłby zyskać większą swobodę. Dzięki temu robot może znaleźć zastosowanie np. w akcjach poszukiwawczych, aby dotrzeć do trudno dostępnych obszarów.

[Źródło: newatlas.com; grafika: Stephen McNally]

Czytaj też: Skinbot to niewielki robot, który jest w stanie prześlizgnąć się po całym ciele