Reklama
aplikuj.pl

Skąd asymetria życia na Ziemi? Skała z Antarktydy może stanowić odpowiedź

W 2012 roku naukowcy odkryli na terenie Antarktydy niewielki kawałek skały, nazwany Asuka 12236. Nie była to jednak zwykła skała, lecz kosmiczna – i nawet pod tym względem bardzo się wyróżniała, ponieważ była szczególnie stara.

Życie jest asymetryczne. Aminokwasy, czyli budulce białek, występują w formie lewoskrętnej i prawoskrętnej. Problem w tym, że do budowy protein przyczyniają się jedynie to pierwsze, podczas gdy drugie zdają się nie pełnić tej funkcji. Dlaczego? To pozostaje dla badaczy tajemnicą.

Naukowcy zauważyli, że Asuka 12236 jest szczególnie bogaty w aminokwasy, które również są lewoskrętne. Ale jeśli znaleziona próbka nie została zanieczyszczona przez życie występujące na Ziemi, to musi istnieć inny powód, dla którego w meteorytach także występuje taka asymetria. Właśnie dlatego opisywany obiekt może okazać się kluczowy w wyjaśnieniu tej zagadki.

Czytaj też: Jezioro stworzone przez meteoryt w niewytłumaczalny sposób zmieniło kolor

Czynniki wpływające na meteoryty, takie jak woda i wysoka temperatura, mogą rzutować na ich skład. Dotyczy to również powstawania oraz niszczenia aminokwasów. Występowanie tych czynników jest prawdopodobnie odpowiedzialne za niezwykle wysokie stężenie aminokwasów w Asuka 12236 i może również stanowić wyjaśnienie asymetrii pomiędzy lewoskrętnymi i prawoskrętnymi wariantami. Jeśli taka nierówność nie będzie wynikiem „skażenia” życiem na Ziemi, ten sam proces może też odpowiadać za asymetrię całego życia występującego na naszej planecie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News