WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Jezioro stworzone przez meteoryt w niewytłumaczalny sposób zmieniło kolor

Lonar jest jeziorem meteorytowym wypełniającym krater uderzeniowy i znajdującym się na terenie Indii. W ostatnim czasie doszło tam do dziwnego zjawiska: kolor wody zmienił się z ciemnozielonego na jasnoróżowy i to w stosunkowo krótkim czasie.

Samo jezioro jest dość wyjątkowe, i to nie tylko dlatego, że jego istnienie jest związane z uderzeniem meteorytu. Wypełniająca ten zbiornik woda jest wysoce zasadowa i jednocześnie bardzo słona. Przez dziesiątki lat jezioro stanowiło atrakcję turystyczną, ponieważ otaczający je krajobraz wygląda naprawdę interesująco.

Prez długi czas sądzono, że Lonar było kraterem wulkanicznym. Dziś jednak geolodzy przekonują, iż powstanie jeziora było wynikiem uderzenia meteorytu, do którego doszło między 35 000 a 50 000 lat temu. Kiedy duży zbiornik wodny zmienia kolor, zazwyczaj winowajcami są zamieszkujące go mikroorganizmy. W tym przypadku najbardziej prawdopodobna teoria sugeruje, że w jeziorze nastąpił silny rozkwit glonów. Druga propozycja z kolei dotyczy zmian w składzie chemicznym.

Czy któryś obszar Ziemi jest bardziej narażony na uderzenie meteorytu?