Reklama
aplikuj.pl

Skąd się bierze magnetyczny „szósty zmysł” u zwierząt? Być może kluczowe są bakterie

magnetyzm u zwierzat

Robert Fitak, przedstawiciel University of Central Florida, jest jednym z autorów badania, które może pomóc zrozumieć, dlaczego niektóre zwierzęta posiadają magnetyczny „szósty zmysł”. Chodzi m.in. o zdolność żółwi morskich do powrotu na plażę, na której przyszły na świat.

Artykuł opublikowany na łamach Philosophical Transactions of the Royal Society B sugeruje, że ten magnetyczny zmysł wiąże się z symbiotyczną relacją z bakteriami magnetotaktycznymi. Ruch tych mikroorganizmów jest ściśle powiązany z polem magnetycznym, generowanym m.in. przez naszą planetę.

Jeśli chodzi o zwierzęta, u których zaobserwowano tę nietypową umiejętność, można do nich zaliczyć m.in. żółwie morskie, ptaki, ryby i homary. Na poparcie swojej tezy Fitak ma z kolei fakt, że wykrył bakterie magnetotaktyczne u pewnego gatunku pingwinów, żółwi morskich, nietoperzy i wielorybów biskajskich. W przypadku pierwszych dwóch zwierząt chodzi o bakterie Candidatus Magnetobacterium bavaricum. Dwa kolejne charakteryzowały się z kolei obecnością Magnetospirillum oraz Magnetococcus.

Czytaj też: Czy bakterie mogą przetrwać podróż na Marsa?

Warto podkreślić, że naukowcy nie wiedzą, gdzie u tych zwierząt mogłyby żyć opisywane bakterie. Najbardziej prawdopodobne wytłumaczenia zakładają, że te mikroorganizmy są związane z tkanką nerwową znajdującą się np. w oku lub mózgu.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News