Reklama
aplikuj.pl

Zmiany w prawie alimentacyjnym od 1 października

Już 1 października wejdą w życie zmiany w prawie alimentacyjnym. Przypomina o tym szefowa ministerstwa pracy, Marlena Maląg. Co ulegnie zmianie?

Jak podaje Biznes Info od 1 października więcej osób będzie mogło otrzymać świadczenia alimentacyjne. W nowym okresie zwiększone zostanie kryterium dochodowe w przyznawaniu alimentów. Zamiast 800 zł na osobę w rodzinie teraz dochód będzie mógł wynosić 900zł. Najważniejsze jednak, że po przekroczeniu tego progu świadczenia będą obowiązywały nadal, choć w zmniejszonej kwocie.

Minister rodziny wyjaśniła, że nowe zmiany wprowadzą zasadę „złotówka za złotówkę”. Po przekroczeniu progu 900 zł dochodu na osobę w rodzinie nie stracimy prawa do świadczenia alimentacyjnego. Dostaniemy je natomiast niższe o tyle, o ile przekroczymy kryterium dochodowe. Jeśli przekroczenie wyniesie 200 zł to o tyle samo zmniejszy się świadczenie. Jego minimalna kwota wyniesie 100 zł. Według portali dzięki tym zmianom przeszło 40 tys. osób będzie mogło otrzymać lub nabyć prawo do świadczeń alimentacyjnych z funduszu. Obecnie ich średnia kwota wynosi 411 zł a maksymalna 500 zł.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobom, które są uprawnione do alimentów od rodzica, jednak egzekucja pieniędzy jest bezskuteczna. Alimenty przysługują do ukończenia 18 roku życia lub do 25. w przypadku osób uczących się. Do bezterminowego korzystania ze świadczeń uprawnione są osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News