Reklama
aplikuj.pl

Skąd pochodzą bąble Fermiego? Prawdopodobnie poznaliśmy odpowiedź

10 lat temu teleskop GLAST odkrył dwa ogromnych rozmiarów obszary zawierające promieniowanie gamma. Te obiekty, znajdujące się w centrum naszej galaktyki, zyskały miano bąbli Fermiego.

Teraz z kolei, astronomowie z chińskiego SHAO, stworzyli nowy model, z którego możemy wywnioskować pochodzenie tych bąbli. Poza tym, naukowcy poznali odpowiedź na pytanie związane z powstaniem inntej struktury – dwustożkowej, odkrytej w 2003 r. i emitującej promieniowanie rentgenowskie. Wyniki badań ukazały się na łamach The Astrophysical Journal.

Ze wspomnianego modelu wynika, że obie struktury są napędzane tym samym zjawiskiem. Motorem napędowym były dżety wyemitowane przez centralną czarną dziurę Drogi Mlecznej, czyli Sagittarius A*. Powstały one ok. 5 milionów lat temu. Wiek bąbli Fermiego jest zgodny z wiekiem wynikającym z ostatnich obserwacji promienowania UV pochodzącego z chmur o dużej prędkości, które znajdują się w pobliżu tych formacji.

Czytaj też: Czy napęd warp może umożliwić międzygalaktyczne podróże?

Model sugeruje, że całkowita energia wyemitowana do bąbli Fermiego przez supermasywną czarną dziurę jest bliska energii powstałej na skutek eksplozji ok. 20 tysięcy supernowych. Całkowita ilość materii zużywanej przez Sagittarius A* podczas tego zdarzenia wyniosła około 100 mas słonecznych. Co ciekawe, tak wysoka aktywność „naszej” czarnej dziury jest zaskakująca, bowiem w ostatnich latach była ona niezwykle spokojna.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News