Reklama
aplikuj.pl

Skały na Ziemi działają niczym ogniwa fotowoltaiczne

Naukowcy odkryli, że powłoki mineralne znajdujące się na skałach zamieniają światło słoneczne w elektryczność. 

Rośliny wykorzystują fotosyntezę do przekształcania światła słonecznego w energię. Z kolei ogniwa słoneczne wytwarzają energię elektryczną poprzez efekt fotoelektryczny, w którym światło słoneczne przepycha elektrony wolne od atomów, powodując przepływ prądu w półprzewodnikach, takich jak krzem. Ale badacze niewiele wiedzieli o naturalnych, niebiologicznych systemach wytwarzających energię elektryczną.

Czytaj też: Chiny umieszczą na orbicie elektrownię słoneczną

Zmieniło się to po tym, jak naukowcy przeanalizowali powłoki mineralne na skałach leżących w północnych Chinach, powłoki krasowe oraz czerwone cząstki gleby na południu tego kraju. Wykorzystali mikroskopy i spektroskopię rentgenowską. Jest to metoda, która ujawnia elementy składające się na substancję. Dzięki temu dowiedzieli się, że powłoki są pełne żelaza i manganu, dwóch pierwiastków używanych w powłokach ogniw słonecznych.

Odkryli, że światło przekształciło się w elektryczność wewnątrz powłok, ale nie w leżącej poniżej skale. Gdy światło uderzające w minerały zmieniło się, prądy fotoelektryczne także gwałtownie się zmieniły, działając niczym włącznik światła. Te naturalne powłoki fotoelektryczne pokrywają ogromne przestrzenie pustynnych, krasowych i czerwonych cząstek gleby na całym świecie. Tego typu natywne powłoki bogate w żelazo i mangan mogą stanowić wsparcie w projektowaniu systemów fotosyntetycznych.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Polskie hulajnogi elektryczne Hulaj już w Krakowie