Reklama
aplikuj.pl

Skamieniałe grzyby mogą zmienić nasz pogląd na to, jak życie przeszło z wody na ląd

grzyby, najstarsze grzyby, odkrycie grzybów, skamieniałości grzybów, historia grzybów, datowanie grzybów, kanada grzyby

Naukowcy znaleźli właśnie najstarsze skamieniałości grzybów w naszej historii. Miało to miejsce na terytoriach północno-zachodniej Kanady a znalezisko ma najprawdopodobniej aż miliard lat.

Grzyby mają złożoną, rozgałęzioną strukturę. Oznacza to, że wcześniejsze doniesienia mówiące, że pierwotne grzyby były organizmami jednokomórkowymi, były nieprawdziwe. Ponadto odkrycie może wskazywać, że grzyby dokonały przejścia z wody na ląd na długo przez roślinami – te drugie zrobiły to 470 milionów lat temu.

Czytaj też: Bermudy powstały z nieznanej warstwy głęboko w płaszczu Ziemi

W celu oceny wieku znaleziska naukowcy wykrozystali datowanie uranowo-ołowiowe drobnych minerałów cyrkonowych w łupku. Cyrkonie to twarde minerały, które mogą przetrwać mnóstwo zmian geologicznych. Datowanie wykazało wiek od 1 miliarda to 900 milionów lat.

Odkryty gatunek nazwany został Ourasphaira giraldae. Zarodniki są małe, mają zaledwie kilkaset nanometrów średnicy a włókna zaledwie kilkadziesiąt mikrometrów. Włókna rozgałęziają się i kończą kulistymi zarodnikami – wygląda to bardzo nietypowo (szkoda, że nie mamy ich zdjęcia).

Naukowcy najpewniej będą chcieli ponownie potwierdzić wiek znaleziska. Musi to być w 100% pewne bowiem odkrycie zmienia naszą wiedzę o przeszłości.

Czytaj też: Po co NASA wystrzeli drożdże w kosmos?

Źródło: Livescience