Reklama
aplikuj.pl

Zobaczcie skamieniałości najstarszego znanego pasożyta

Ponad 500 milionów lat temu, na terenie dzisiejszych Chin, pewne pasożyty przyczepiały się do skorup niewielkich morskich stworzeń zwanych ramienionogami i żerowały na ich pożywieniu. Poświęcony im artykuł ukazał się na łamach Nature Communications.

Pasożyty występują w wielu formach i rozmiarach. Istnieją niemal mikroskopijne, pasożytnicze grzyby, rośliny, pierwotniaki, które są w stanie kontrolować zachowanie szczurów; a nawet skorupiak zastępujący język swojego żywiciela. Owe organizmy występują teraz, ale w przeszłości ich różnorodność była równie zadziwiająca.

Na podstawie pojedynczych skamieniałości trudno jest zrozumieć, w jaki sposób pasożyty wpływały na swoich żywicieli. W tym przypadku jednak naukowcy mieli do czynienia z pozostałościami ramienionogów, które padły ofiarami pasożytów. W okresie kambryjskim, około 512 milionów lat temu, ramienionogi z gatunku Neobolus wulongqingensis zamieszkiwały wody oceanu, mierząc ok. 2,4 milimetra szerokości i 1,9 mm długości. Na 1 metr kwadratowy przypadało nawet 60 000 osobników.

Czytaj też: Liczba pasożytów w sushi wzrosła w ciągu ostatnich 40 lat niemal 300-krotnie

Z 429 osobników objętych analizami, aż 205 posiadało pasożyty, które prawdopodobnie były robakopodobnymi organizmami. Niektóre skorupki zawierały 3-4 pasożyty, podczas gdy inne były żywicielami siedmiu a nawet więcej. Naukowcy stwierdzili, że osobniki pokryte pasożytami były znacznie mniejsze niż ich „wolni” towarzysze. Autorzy badania zauważyli również, że owe pasożyty prawdopodobnie uprawiały tzw. kleptopasożytnictwo, które polega na podkradaniu jedzenia swoim żywicielom.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News