WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Te niesamowite skamieniałości pokazują kolory owadów sprzed milionów lat

Skamieniałości rzadko zachowują swoją oryginalną barwę, ale w tym przypadku było inaczej. Zatopione w bursztynie szczątki sprzed 99 milionów lat, które znaleziono na terenie Mjanmy, ukazują kolory organizmów z przeszłości.

Artykuł w tej sprawie, opublikowany na łamach Proceedings of the Royal Society B, wyjaśnia, jak ważne jest określenie kolorów charakteryzujących wymarłe gatunki. Sugeruje to bowiem, jakie były zwyczaje tych zwierząt dotyczące łowiectwa, kopulacji czy regulacji temperatury. Kolory mogą również dostarczać informacji nt. ówczesnego klimatu i ekosystemów.

Naukowcy z chińskiego NIGPAS zbadali 35 próbek bursztynu ze świetnie zachowanymi owadami znajdującymi się wewnątrz. Skamieniałości zostały znalezione w kopalni bursztynu na terenie Mjanmy. Warto podkreślić, że pozostałości wypolerowano z użyciem różnych rodzajów papieru ściernego. W celu zmiany jasności i kontrastu, zdjęcia zostały zmodyfikowane w Photoshopie.

Czytaj też: Co doprowadziło do masowego wymierania sprzed 215 mln lat?

Aby sprawdzić, czy obserwowane kolory były realistyczne, autorzy badań wykorzystali mikroskop elektronowy. Umożliwiło im to dopasowanie obserwowanych wzorów do konkretnych kolorów. Długości odbijanych fal przy 514 nanometrach odpowiadały barwie niebiesko-zielonej, która odpowiadała tej, którą obserwowano gołym okiem.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News