WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

SkinGun pomoże osobom z oparzeniami

Pistolety najczęściej kojarzą się z bronią, ewentualnie z narzędziami budowlanymi. Jednakże teraz nazwa ta będzie odnosiła się do nowego urządzenia, która ma pomagać ludziom. Nazwane ono bowiem zostało SkinGub i wykorzystuje ono komórki macierzyste w celu leczenia oparzeń. Badania pokazały, że w ten sposób leczone oparzenia goją się nawet do 200 razy szybciej!

Podczas oparzeń czas jest krytyczny. Procedura przeszczepu skóry może być długa i bolesna dla pacjenta, dlatego korzysta się z komórek macierzystych, które pomagają wyleczyć oparzenie oraz wzrosnąć własnej skórze. Jednakże zazwyczaj problem był z dokładnym pokryciem rany owymi komórkami.

Testy nowego urządzenia zostały przeprowadzone przez naukowców z Berlin-Brandenburg Center for Regenerative Therapies (BCRT). Wykazały one, że komórki macierzyste pokrywają szeroki zasięg ran. Na powierzchni o średnicy 8 cm SkinGun wystrzelił 20 tysięcy kropelek z komórkami w porównaniu do 91 z wykorzystaniem tradycyjnych metod (np. z wykorzystaniem strzykawek). Ważny jest jeszcze sposób nakładania komórek. W innych metodach mogą one zostać uszkodzone zanim trafią na pacjenta, w SkinGun zastosowana została bardzo dobra metoda rozpylania, dzięki czemu 97,3% z nich pozostaje żywych. Dzięki SkinGun pacjent może otrzymać stosowne leczenie już po 90 minutach od przyjęcia na izbę. Dokładne działanie urządzenia oraz wyniki testów zostały przedstawione na filmie poniżej.

Źródło:RenovaCare