WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Skóra wytwarzana w laboratorium

Nowoczesna skóra, wytwarzana bez udziału zwierząt, ma wiele zalet. Pozwala ona na zmniejszenie efektu cieplarnianego (np. gdyby zebrać krowy na jednym terenie to były by one trzecim największym na świecie emiterem gazów cieplarnianych), uniknięcie okrucieństwa oraz zmniejszenie odpadów. Naukowcy ciągle więc wymyślają nowe sposoby na wytwarzanie tego materiału.

Na Brooklynie powstał startup Modern Meadow, który otrzymał dofinansowanie w kwocie aż 40 milionów dolarów na produkcję wyrobów skórzanych z genetycznie modyfikowanych komórek zwierzęcych. Włókna kolagenowe mogą być ustawiane w silny, dowolnie ukształtowany materiał. Nie wymaga to udziału żadnych zwierząt. Co więcej na skórze nie ma możliwości żeby znalazły się włosy czy tłuszcz więc producenci wykorzystują mniej toksycznych chemikaliów, które mogły by uczulać skórę klientów.

Firma dofinansowanie wykorzysta w celu rozwijania swojego laboratorium oraz zbudowania swojej pierwszej fabryki i studia projektowego. Właściciele liczą, że jakość ich wyrobów nie będzie odstawała od naturalnej skóry najwyżej jakości. Jednakże ich głównym celem jest wytwarzanie pożywienia w laboratorium- może kiedyś im się to uda :P

Źródło: http://www.popsci.com