Reklama
aplikuj.pl

Poznaliśmy skuteczność Pfizera u dzieci w wieku 12-15 lat

pandemia

Szczepionka produkowana przez firmę Pfizer okazała się w 100% skuteczna w zapobieganiu zakażeniom wirusem SARS-CoV-2 wśród dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

Pfizer i BioNTech zamierzają jak najszybciej przedstawić zebrane dane Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków oraz Europejskiej Agencji Leków. W ten sposób firmy chcą przygotować się do uzyskania zgody na stosowanie swojego preparatu wśród nastolatków. Albert Bourla ma nadzieję, że przed rozpoczęciem kolejnego rok szkolnego mogłyby się rozpocząć szczepienia uczniów.

Czytaj też: Pfizer stworzył lek na COVID-19. Oto, co o nim wiemy

W badaniach klinicznych trzeciej fazy, prowadzonych na terenie Stanów Zjednoczonych, wzięło udział 2260 osób w wieku od 12 do 15 lat. Połowa dzieci otrzymała szczepionkę, natomiast pozostałe – placebo. W okresie badania w grupie zaszczepionych nie wystąpił ani jeden przypadek zakażenia koronawirusem, podczas gdy w drugiej było takowych 18.

Skuteczność Pfizera u dzieci była bardzo wysoka, nawet wyższa niż u starszych

Co ciekawe, skuteczność Pfizera w zakresie produkcji przeciwciał wydaje się u dzieci wyższa niż wśród osób w wieku od 16 do 25 lat. Ilość przeciwciał neutralizujących miesiąc po po podaniu drugiej dawki środka była bowiem wyższa niż w starszej grupie wiekowej. Działania niepożądane okazały się natomiast podobne w oby grupach.