Wykrycie małego drona, który lata sobie kilkadziesiąt metrów od nas nie jest łatwe, a dokonanie tego z setek metrów graniczy wręcz z cudem. Dlatego też z racji potencjalnego zagrożenia ze strony dronów naukowcy postanowili spróbować ulepszyć systemy ich wykrywania na dużych odległościach.
Wyjątkowość skrywana przez fotoreceptory owadów posłużyła naukowcom do opracowania systemu akustycznego wykrywania dronów
W naturze występuje rodzina owadów o nazwie bzygowate, których poszczególne gatunki posiadają bardzo rozwinięte fotoreceptory, aby dostrzegać swoje cele w słabym oświetleniu. Jak to bywa z naturą, naukowcy lubią czerpać z dzieła miliarda lat ewolucji pełnymi garściami i tym razem zrobili to ponownie. Dzięki temu poznaliśmy odpowiedź na pytanie, jak fotoreceptory bzygów zwiększyły skuteczność systemów detekcji dronów, a dokładniej mówiąc to, co stoi za tymi fotorecepetorami. Więcej na ten temat przeczytacie w The Journal of the Acoustical Society of America.
Czytaj też: Mrówki równie skuteczne jak psy. Przynajmniej w wykrywaniu raka
Wspólne wysiłki naukowców z Flinders University i University of South Australia obejmowały sprawdzenie czy układy fotoreceptorów charakterystycznych dla bzygów są w stanie zrewolucjonizować lokalizacyjne systemy akustyczne. W tym celu wykorzystali matrycę mikrofonów i zaczęli analizować dźwięki otoczenia ze szczególnym uwzględnieniem wzmacniania i wykrywania dźwięków wydawanych przez latające drony. W praktyce objęło to stworzenie zestawu mikrofonów i podłączenie ich do procesora naśladującego ścieżki neuronowe systemu wizualnego wspomnianych owadów.
Potraktowali przechwytywane dźwięki jako dwuwymiarowe obrazy spektrogramów, a następnie przepuścili te informacje przez kilka post-procesów. Wyniki były imponujące, bo opracowany przez naukowców system był w stanie wykryć drony pokroju Matrice 600, czy Mavic Air znajdujące się w odległości od 30 do 49% dalej, bo w odległości 3-4 kilometrów na otwartym terenie. Dodatkowo był w stanie uzyskać dokładniejsze szacunki parametrów lotu i trajektorii, co systemom przeciwlotniczym posłużyłoby do wystrzelenia pocisków przechwytujących.