Reklama
aplikuj.pl

Skuteczność szczepionki na koronawirusa jest nawet wyższa niż się spodziewano

pandemia

Najpierw informowaliśmy, że już trzy tygodnie po rozpoczęciu szczepień na koronawirusa w Izraelu doszło do 60-procentowego spadku hospitalizacji wśród seniorów, a teraz mamy kolejne dobre wieści.

Maccabi Healthcare Services ogłosiło bowiem, że zaledwie 0,015% zaszczepionych osób zostało zakażonych SARS-CoV-2 po upływie tygodnia od przyjęcia drugiej dawki szczepionki.

Czytaj też: Błyskawiczne efekty szczepień w Izraelu. Sprawdźcie nowe statystyki
Czytaj też: Na szczepienia przeciw COVID-19 zarejestrujemy się przez SMS
Czytaj też: Moderna przetestowała szczepionkę z nowymi mutacjami. Poznaliśmy wstępne wyniki

Spośród 128 600 objętych eksperymentem osób, które zostały zaszczepione dwiema dawkami, tylko 20 doświadczyło infekcji koronawirusowej. Dla porównania, dla ogółu populacji wartość ta wyniosła 0,65%.

Skuteczność szczepionki na koronawirusa może być wyższa, niż zapowiadali producenci

I choć w badaniu nie wyodrębniono osobnej grupy kontrolnej, to jeśli za takową uznamy ogół populacji, wtedy szacowana skuteczność środka od Pfizera i BioNTech przewyższy tę, którą deklarowały obie firmy.

Czytaj też: Punkt testów na COVID-19 podpalony przez przeciwników obostrzeń
Czytaj też: Czy szczepionki chronią przed nowymi wariantami COVID-19?
Czytaj też: Niemcy mają nowy lek na COVID-19

Co jeszcze ważniejsze, analityk Anat Ekka Zohar podkreśla, że żadna z 20 zaszczepionych osób, które uległy zakażeniu, nie wymagały hospitalizacji, ani nie doświadczyły poważniejszych objawów. Może to oznaczać, iż szczepionka zapewnia wsparcie w zwalczaniu COVID-19, ograniczając objawy tej choroby.