Reklama
aplikuj.pl

Badanie obejmujące ponad milion osób wykazało skuteczność szczepionki Pfizer

pandemia

Poznaliśmy rezultaty największego jak do tej pory badania poświęconego skuteczności szczepionki stworzonej przez firmy Pfizer i BioNTech. Wyniki dotyczą ogromnej grupy obejmującej ok. 1,2 mln Izraelczyków.

Wyniki opisane na łamach New England Journal of Medicine sugerują, że dwie dawki tego preparatu zmniejszały liczbę objawowych zakażeń SARS-CoV-2 o 94% we wszystkich grupach wiekowych. Z kolei liczba ciężkich zachorowań na COVID-19 zmniejszyła się o 92%.

Co ciekawe, Pfizer zamierza przetestować nową strategię, obejmującą osoby, które otrzymały dwie dawki szczepionki w pierwszej fazie badań, a więc od 6 do 12 miesięcy temu. Teraz ci sami ochotnicy otrzymają kolejny zastrzyk, aby sprawdzić, czy wytworzone przeciwciała chronią zaszczepionych przed nowymi mutacjami koronawirusa.

Skuteczność szczepionki Pfizer wydaje się niemal identyczna co w badaniach klinicznych

Wracając do sporego badania z Izraela, jego autorzy chcieli przy okazji sprawdzić, jaka jest skuteczność szczepionki Pfizer po 2-3 tygodniach od podania pierwszej dawki. Okazało się, iż była ona w 57% skuteczna w ochronie przed objawowym zakażeniem SARS-CoV-2, w 74% przed hospitalizacją i w 72% przed śmiercią.

Badanie sugeruje również, że opisywany preparat jest skuteczny w starciu z brytyjską mutacją koronawirusa. W eksperymencie wzięło udział około 600 000 zaszczepionych osób oraz grupa kontrolna zawierająca podobną liczbę ludzi, którzy nie byli poddani szczepieniom.