Reklama
aplikuj.pl

Ślady dwóch nieznanych gatunków człowieka są obecne we współczesnym DNA

Skamieniałości są najbardziej niezawodnym sposobem, w jaki możemy poskładać historię ludzi, ale niektóre wskazówki znajdują się w nas samych. Ludzki genom może nam powiedzieć, skąd pochodzimy i ukrywa wiele niespodzianek. Naukowcy z Uniwersytetu w Adelaide znaleźli ślady obecności genów dwóch nieznanych homininów we współczesnym DNA. 

Chociaż homo sapiens jako pierwsi dotarli do wielu zakątków świata, współcześni ludzie niekoniecznie byli pierwszymi homininami, którzy opuścili Afrykę. Od dawna wiadomo, że bardziej archaiczne gatunki, takie jak Homo heidelbergensis, dotarły do Azji i Europy, gdzie ostatecznie podzieliły się na podgatunki, takie jak neandertalczycy i denisowianie.

Czytaj też: Współcześni ludzie i neandertalczycy wywodzą się z tajemniczego wspólnego przodka

Wszystkie dzisiejsze populacje posiadają około dwóch procent DNA należącego do neandertalczyków. Wiąże się to z faktem, że mieszanie się neandertalczyków z przodkami współczesnych ludzi nastąpiło wkrótce po tym, jak opuścili Afrykę, prawdopodobnie około 50 000 do 55 000 lat temu.

Badacze zidentyfikowali wyspy Azji Południowo-Wschodniej jako miejsce tego krzyżowania. Współcześni ludzie mieli się tam kojarzyć z przynajmniej trzema różnymi archaicznymi gatunkami. Jednym z nich byli denisowinie, których już wcześniej zidentyfikowano. Ale pozostałe dwa pozostają nieznane.

Naukowcy zrekonstruowali trasy migracji i zbadali kopalne zapisy roślinności i zasugerowali prawdopodobne lokalizacje, w których doszło do krzyżowania. Pierwsze mogło mieć miejsce w południowej Azji, między współczesnymi ludźmi a nieznaną grupą, którą zespół nazywa „wymarłym homininem”. Do drugiego doszło natomiast w Azji Wschodniej, na Filipinach i w Indonezji.

[Źródło: newatlas.com]

Czytaj też: Być może wiadomo, co doprowadziło do wyginięcia neandertalczyków