Reklama

Słońce przestanie być utrapieniem za kółkiem za sprawą tej technologii Boscha

technologia Boscha, Virtual Visor, osłona przeciwsłoneczna, Bosch Virtual Visor

Za kółkiem nie ma nic lepszego od nagłego olśnienia prosto z niebios po skręceniu w kolejną uliczkę. Bosch ma na to rozwiązanie i to jedno z tych naprawdę konkretnych.

Jak twierdzi firma, oślepienie kierowcy za sprawą słońca jest największą przyczyną wypadków związaną z pogodą. Dlatego właśnie Bosch chce wyrwać dotychczasowe osłony przeciwsłoneczne z tradycyjnych ram, zgnieść je, pogryźć i wyrzucić do kosza, wprowadzając coś wyjątkowego od siebie. Wszystko za sprawą przezroczystego modelu, który blokuje słońce tylko tam, gdzie dociera ono do oczu kierowcy.

Obecne rozwiązania w samochodach wprawdzie blokują skutecznie słońce, ale robią to kosztem widoczności. Wizjer Boscha rozwiązuje ten problem, umożliwiając pełny widok z przedniej szyby, a jednocześnie zapewniając pełną ochronę przed blaskiem słońca.

Zbudowany z jednego, przezroczystego panelu LCD, Virtual Visor wykorzystuje kamerę skierowaną do kierowcy, oprogramowanie do wykrywania twarzy oparte na sztucznej inteligencji oraz oprogramowanie do śledzenia wzroku, aby określić, gdzie są oczy kierowcy i to ile promieni słonecznych musi zablokować w celu wyeliminowania oślepienia bez jednoczesnego zasłaniania pola widzenia.

technologia Boscha, Virtual Visor, osłona przeciwsłoneczna, Bosch Virtual Visor

Oznacza to, że dodatek blokuje przychodzące światło tylko w tych częściach panelu LCD, które przepuszczają go do oczu kierowcy, śledząc je nieustannie. Bosch uważa, że ​​Virtual Visor można zintegrować z obecną konstrukcją pojazdu przy minimalnej modyfikacji i rzeczywiście może nastąpić to dosyć szybko.

Virtual Visor zdobył już bowiem nagrodę CES 2020 Innovation Awards „Best of Innovation” w kategorii rozrywki i bezpieczeństwa w pojazdach.