Samodzielna sieć 5G to jej docelowe stadium rozwoju. W Wielkiej Brytanii testy rozwiązań sieciowych zakończył Vodafone i Ericsson. W trakcie testów wykorzystane zostały smartfony Oppo z układami zarówno Qualcommu, jak i MediaTeka.
Testy na smartfonach Oppo mogą zaskakiwać
Powiedzmy sobie szczerze, Oppo nie jest liderem rynku pod względem popularności, czy rozpoznawalności. Dlatego też wykorzystanie smartfonów Find X Pro i Reno3 w testach Ericssona i Vofadone to spore wyróżnienie. Oppo chce dalej inwestować w rozwój możliwości sieci 5G. Firma obecnie nawiązała współpracę z ponad 40 dostawcami w Europie.
To pokazuje też zaawansowanie sprzętowe firmy. W testach prowadzonych na Uniwersytecie Coventry sprawdzano m.in. wykorzystywanie plastrów sieci. To jedna z kluczowych funkcji dostępnych w sieci 5G. To coś w rodzaju sieci w sieci. Dla zobrazowania, Play może w swojej sieci 5G wydzielić jej wirtualną część dla Virgin Mobile. Virgin może w niej zastosować wedle uznania własne parametry i ustawienia, oraz zarządzać nią w dowolny sposób.
Tak samo sieć 5G można też podzielić w zależności od klientów, ich potrzeb i sposobu wykorzystywania usług.
Sieć 5G SA to kolejny krok w rozwoju
5G SA (standalone) nazywana często samodzielną, to docelowy etap rozwoju sieci piątej generacji. Obecnie, aby móc połączyć się z 5G, trzeba użyć do tego sieci LTE. Docelowo LTE ma zniknąć z całego procesu. Razem ze swoimi ograniczeniami. A to oznacza szybsze zestawienie połączenia, mniejsze opóźnienie i wyższą prędkość.
Jest to jednak rozwiązanie, o którym jeszcze przez bardzo długi czas będziemy mogli tylko poczytać w Internecie. Komercyjne i powszechne wdrożenie sieci 5G SA w Polsce nastąpi za kilka ładnych lat.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News