Reklama
aplikuj.pl

Uzależnienie od smartfona powoduje fizyczne zmiany w mózgu

mózg budowa

Zespół badawczy z Uniwersytetu w Heidelbergu doszedł do wniosku, że uzależnienie od smartfona może wywoływać podobne zmiany w mózgu co długotrwałe zażywanie narkotyków.

W celu przeprowadzenia badań naukowcy wykorzystali rezonans magnetyczny. W ten sposób zaobserwowali, że w porównaniu do osób z grupy kontrolnej, ludzie uzależnieni od telefonów komórkowych mają mniejsze ilości substancji szarej w obszarach mózgu związanych z samoświadomością.

Nie wiadomo, w jakim stopniu te czynniki wpływają na zdolności poznawcze naszego mózgu. Nieznane są również długoterminowe skutki tych zmian, ani ich odwracalność. Przełomowy jest jednak fakt, że badacze znaleźli konkretne dowody sugerujące korelację pomiędzy nadmiernym korzystaniem ze smartfonów a fizycznymi zmiany w mózgu.

Problem jest o tyle poważny, że coraz młodsze osoby zaczynają korzystać z tego typu urządzeń. 53% dzieci w wieku poniżej 7 lat posiada własny telefon komórkowy. 57% dzieci śpi z telefonem w łóżku, a 39% najmłodszych przyznaje, że nie mogliby przeżyć bez telefonu.