WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Śmiercionośny wirus zagrożeniem dla wielu gatunków płazów

Wirus odkryty w kilku Europejskich krajach, niepokoi herpetologów (naukowców badających płazy i gady). Jeden z typów ranawirusa (RV) jest oskarżany o spadek populacji wielu gatunków w Picos de Europa National Park w Hiszpanii.

Wirus można zaliczyć do kolejnych zagrożeń dla płazów, których populacje zmniejszają się w zastraszającym tempie. Głównym winowajcą jest grzyb batrachochytrium dendrobatidis, który dotknął wielu zwierząt. W szczególności miał on wpływ na wiele gatunków żab w tropikach. Wirus RV dotyka zwierzęta w bardziej umiarkowanym klimacie.

Niezwykłe zgony płazów w parku zostały po raz pierwszy dostrzeżone w 2005 roku. Biolodzy znaleźli zwierzęta z sześciu gatunków, które miały otwarte rany i krwotoki wewnętrzne. W 2007 roku zidentyfikowano wirus żab alytes (CMTV), nowy typ RV. Ranowirusy są obecne na prawie wszystkich kontynentach (wyjątkiem jest Afryka), ale do tej pory był w stanie zabijać jeden lub dwa gatunki.

Nowy typ jest w stanie zainfekować znacznie większą ilość zwierząt. Naukowcy mówią, że działa on na żaby alytes, ropuchy szare, traszki alpejskie i trzy gatunki salamander. CMTV był jedną z przyczyn znacznego obniżenia się populacji zwierząt w niektórych częściach parku. W miejscach, w którym on nie występował, wszystko było w porządku, więc winy nie można zrzucić na zanieczyszczenia.

Nie jest jasne, jak wirus dostał się do parku. Zainfekowane tereny są bardzo daleko od jego bram. Wynika z tego, że to ludzie musieli go przynieść i roznieść. Nie wiadomo skąd wirus się wziął i w jaki sposób się rozprzestrzenia. Blisko spokrewnione wirusy są obecne w Chinach, więc może jest to przyczyną handlu zwierzętami. CMTV był zamieszany w śmierć ponad tysiąc traszek i żab w Holandii w 2010 roku oraz w mnóstwo zgonów we Francji i Belgii w ostatnich latach.

Źródło: http://news.sciencemag.org/, zdjęcie: JAIME BOSCH