Reklama
aplikuj.pl

Jak Smog Free Tower, czyli Wieże Smogowe, walczą z zanieczyszczeniem?

Smog Free Tower, Wieże Smogowe walczą z zanieczyszczeniem

Pierwsza Smog Free Tower powstała w 2015 roku w Rotterdamie po udanej kampanii na Kickstarterze. Jej opracowaniem zajął się holenderski innowator i artysta Daan Roosegaarde, który od tej pory jeździ po świecie i przekonuje kolejne państwa do postawienia na swoje Wieże Smogowe, które ze smogiem oczywiście walczą.

Jak działają Smog Free Tower

Smog Free Tower są instalacjami do bezpośredniego wychwytywania dwutlenku węgla w całym kraju. W przeciwieństwie do większości rozwiązań wychwytywania dwutlenku węgla, metoda opracowana przez Roosegaarde’a nie polega na składowaniu odpadów pod ziemią. Wykorzystując opatentowany proces jonizacji dodatniej, ta przekształca zebrane odpady cząstek stałych w atrakcyjne i niepowtarzalne pierścienie, które można kupić.

Czytaj też: Co po śmierci? Może nowe życie w metaverse?

W Krakowie mamy dziesiątki małych psów, które kręcą się w pobliżu, ponieważ wyczuwają czyste powietrze. My prowadzimy badania, ale nawet psy wyczuwają różnicę. Ważne jest, aby potwierdzać wyniki badań naukowych, ale ważne jest też, aby potwierdzały je wyniki badań środowiskowych.

Dzielenie się obrączką jest ważne – kupując jedną obrączkę, ofiarowujesz 1000 metrów sześciennych czystego powietrza.

– opisuje swoje dzieło Roosegaarde w wywiadzie dla Intresting Engineering.

Jedna z tych instalacji znalazła się w Pekinie, jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast świata. W nim wysysa z atmosfery około 30000 metrów sześciennych szkodliwych cząsteczek smogu na godzinę.