WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

SOCOM pragnie samolotu zdolnego do zabijania i szpiegowania

Amerykańskie Dowództwo Operacji Specjalnych planuje zakup do 75 armed overwatch, czyli samolotów bojowo-wywiadowczych, które poza rekonesansem będą w stanie przeprowadzić atak.

Jak podaje Air Force Magazine, samoloty te zaczną zastępować starsze modele U-28 Draco, które są obecnie intensywnie wykorzystywane na całym świecie. Special Operations Command (SOCOM), a więc dowództwo wojskowe nadzorujące amerykańskie jednostki operacji specjalnych, chce dokonać tego w ciągu następnych pięciu lat.

Uzbrojony samolot obserwacyjny może latać w pobliżu specjalnych oddziałów na ziemi, śledząc wrogów w ich pobliżu i zapewniając jednocześnie możliwość przeprowadzenia nalotów w krótkim czasie. Samolot działałby na frontach o stosunkowo niskim zagrożeniu obrony powietrznej, takich jak Somalia, Syria czy Afganistan.

Nie znamy jeszcze konkretnego modelu, ale wiemy, że SOCOM poprosił o budżet 106 milionów dolarów, które powinny wystarczyć na zakup do 75 tych wyjątkowych samolotów.

SOCOM, samoloty dla SOCOM, szpiegowskie samoloty bojowe, samolot bojowo rozpoznawczy
U-28A Draco

W ramach małego recyklingu, agencja powinna przyjrzeć się z kolei porzuconemu w tym tygodniu programowi OA-X Sił Powietrznych, który skupiał się na stworzeniu lekkich samolotów szturmowych. Nowy samolot będzie prawdopodobnie miał zestaw czujników elektrooptycznych, dwóch pilotów w kabinie oraz broń pokroju bomb i rakiet kierowanych laserowo, czy satelitarnie oraz karabiny maszynowe.