WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

W tych goglach żołnierze USA będą widzieć znacznie, znacznie więcej

Jak donosi Army Times, Armia USA planuje kupić 40000 par gogli do mieszanej rzeczywistości, aby zapewnić 10% swoim żołnierzy wizję nie z tej ziemi.

Gogle IVAS wywodzą się z projektu Hololens Microsoftu i pozwolą żołnierzom identyfikować przyjazne i wrogie siły z marszu, a na dodatek celować swoją bronią we wroga, którego nie widzą w rzeczywistości. Ponadto każdy ich użytkownik będzie na polu bitwy lepiej poinformowany, dzięki czemu będzie skuteczniejszy nie tylko w ofensywie, ale też defensywie.

Gogle IVAS (skrót od Integrated Visual Augmentation System) zostały opracowane na podstawie systemu Microsoft Hololens 2. Mowa więc o czystej rzeczywistości mieszanej, która po prostu sprowadza się do narzucania na soczewki w goglach stosownych danych. Tak, jak to ma miejsce z informacjami w przypadku kasków pilotów.

Gogle IVAS rozwiązują problem długiego dążenia Pentagonu od usprawnienia działań żołnierzy na froncie bez dodatkowego rozpraszania. Dzięki nim użytkownik zachowuje świadomość sytuacyjną podczas interakcji z urządzeniem. Tak więc, końcowy produkt, który pojawi się pod koniec 2021 roku będzie obejmował:

  • kolorowy przezroczysty wyświetlacz cyfrowy, który umożliwia użytkownikowi dostęp do informacji bez odrywania wzroku od pola bitwy;
  • czujniki termiczne i noktowizyjne, które umożliwiają widzenie w ciemności;
  • system pomagający w namierzeniu i identyfikacji celu;
  • rozbudowana sztuczna inteligencja;