Reklama
aplikuj.pl

Soczewki kontaktowe, które mogą wykrywać nowotwory. Wystarczy zbadać egzosomy

soczewki kontaktowe

Walka z rakiem to nie tylko skuteczniejsze terapie, ale również badania nad skutecznym i nieinwazyjnym wykrywaniem pierwszych oznak zmian mogących sygnalizować obecność nowotworu w organizmie. Nieoczekiwanie swoją rolę mogą w tym odegrać soczewki kontaktowe opracowane w kalifornijskim Terasaki Institute for Biomedical Innovation.

Soczewki kontaktowe skupiają się na obecnych we łzach sferycznych pęcherzykach błonowych zwanych egzosomami. Mogą one wskazywać na wzrost guza gdzieś w ciele. Przeciwciało w soczewkach może wykrywać i przyczepiać się do innego przeciwciała znajdującego się na tych egzosomach. 

Kiedy te dwa przeciwciała połączą się, zmieniają kolor na czerwony. Zespół Terasaki Institute for Biomedical Innovation pracuje obecnie nad badaniem, które przetestuje urządzenie na królikach. Nowe eksperymenty mogą udowodnić bezpieczeństwo soczewek kontaktowych i umożliwić ich zatwierdzenie do testów na ludziach.

Egzosomy odgrywają kluczową rolę w przerzutach nowotworów, a zatem są badane jako potencjalne biomarkery w diagnostyce raka

Technologia ma wiele zalet, w tym jedną podstawową – szybkość. Podczas gdy standardowe badania krwi, biopsje lub tomografia komputerowa zajmują kilka dni, a nawet tygodni, aby postawić diagnozę, soczewki oferują wyniki w ciągu 30 minut. Proces jest również bezbolesny, ponieważ nie wymaga żadnych nacięć ani operacji.

Czytaj też: Ktoś nosi już inteligentne soczewki kontaktowe z rozszerzoną rzeczywistością

Dzięki zachęcającym wynikom badań Terasaki Institute for Biomedical Innovation w przyszłości może powstać inteligentna soczewka kontaktowa nowej generacji, która będzie łatwą w użyciu, szybką i nieinwazyjną platformą do wstępnego monitorowania raka i diagnostyki wspomagającej.

Wyniki badania zostały po raz pierwszy opublikowane w czasopiśmie Advanced Functional Materials. Wynalazek pozwala spojrzeć na soczewki kontaktowe w zupełnie nowym świetle. Nasze łzy mogą być warte tego zachodu.